Sportistkinje iz Katara prvi put na OI

Katarski olimpijski komitet saopćio je u ponedjeljak da će prvi put u historiji ta država imati sportistkinje na OI u Londonu ove godine.
Generalni sekretar OK Katara šeik Saoud bin Abdulrahman Al Thani precizirao je da je Međunarodni olimpijski komitet ponudio Kataru dvije pozivnice za sportistkinje – plivačicu Nadu Arkaji i sprinterku Noor al-Malki.
Al Thani je napomenuo da najviše četiri žene iz Katara mogu učestvovati na Igrama.
Katar, Saudijska Arabija i Brunej nikada u historiji nisu imali ženske predstavnice na Olimpijskim igrama.
Katarski OK je ovo saopćio u ponedjeljak kada je objavio detalje o kandidaturi Dohe za domaćinstvo ljetnih Olimpijskih igara 2020. godine.
Predloženo je da se ove Igre održe u oktobru kako bi se izbjegle visoke ljetne temperature u Kataru.
Prema kandidaturi, OI bi bile na rasporedu od 2. do 18. oktobra, dok bi Paraolimpijske igre bile na rasporedu od 4. do 15. novembra.
Organizatori navode kako bi se u oktobru napravili „idealni uslovi“ za takmičare i gledaoce.
Doha će se za domaćinstvo ovih Igara takmičiti sa Madridom (Španija), Tokijom (Japan), Istanbulom (Turska) i Bakuom (Azerbejdžan).
Izvor: Agencije