Nezgodna gostovanja Uniteda i Cityja

Mancini najavio je kako će izvesti najjači sastav protiv portugalskih prvaka (EPA)

Engleski grad Manchester se nadao kako će se dva njegova nogometna kluba naći u finalu Lige evropskih prvaka, ali umjesto toga, navijači će se morati zadovoljiti manje snažnom Ligom Evrope.

Međutim, i United i City imaju nezgodne protivnike već u šesnaestini finala takmičenja, čije je finale na programu devetog maja u Bukureštu, što sigurno manje glamurozno zvuči od finala Lige prvaka 19. maja u Minhenu.

Rastrošni „Građani“, koji su završili na trećem mjestu grupe Lige prvaka iza minhenskog Bayerna i Napolija, u četvrtak gostuju kod portugalskog Porta, dok „Crveni đavoli“, koji su neugodno iznenadili osvajanjem trećeg mjesta u grupi, iza Benfice i Basela, također igraju na strani – kod holandskog Ajaxa.

Menadžer Cityja Roberto Mancini najavio je kako će izvesti najjači sastav protiv portugalskih prvaka, čiji su visoki standardi od prošle sezone kada su na domaćoj sceni bili bez poraza i osvojili Ligu Evrope, nešto lošiji, jer sada zaostaju pet bodova za vodećom Benficom u domaćem prvenstvu.

Klupska riznica

Iako je osvajanje Premier lige prioritet za italijanskog stručnjaka, Mancini ne bi imao ništa protiv da doda neki evropski trofej klupskoj riznici.

„Izvest ću jak tim protiv Porta. Želimo osvojiti Ligu Evrope jer je to važan trofej. Naredne sedmice nemamo utakmicu (pošto je City ispao iz FA kupa), te se možemo u potpunosti fokusirati na dobar nastup protiv Porta. Bit će teško jer je Porto vrhunski klub, no želimo dati sve od sebe u ovom takmičenju“, kazao je Italijan.

„Bili smo razočarani zbog neuspjeha u Ligi prvaka, no bila je nezgodna grupa i nismo imali sreće da prođemo dalje sa osvojenih 10 bodova.“

Mancini dodaje kako se sada fokus prebacuje na Ligu Evrope jer je prošlo „mnogo godina otkako je City osvojio neki evropski trofej“. To se prvi i posljednji put desilo u Kupu pobjednika kupova 1970. godine.

„Prošle sezone smo osvojili FA kup nakon dugo vremena i osvajanje evropskog trofeja bi bio veliki korak za klub“, dodao je Mancini.

Sa druge strane, Porto će svoje šanse tražiti u činjenici da su bez poraza u sedam evropskih mečeva na svom terenu, dok je City slavio u samo jednom od sedam gostovanja.

United možda ima nešto lakši zadatak protiv Ajaxa, koji je daleko od one kvalitete iz 1970-tih godina kada je holandski tim dominirao Evropom ili od one iz 1995. kada su osvojili Ligu prvaka.

Ogromna historija

Međutim, poput italijanskog kolege, i menadžer „Crvenih đavola“ Sir Alex Ferguson će na teren u Amsterdamu izvesti 11 svojih najboljih igrača među kojima bi mogli naći i oporavljeni Portugalac Nani i Englez Phil Jones.

„Ovom meču pristupam veoma ozbiljno. Velika je stvar što u subotu nećemo igrati neku utakmicu (također eliminirani iz FA kupa), pa mogu izvesti najjači sastav. Radujem se ovom meču jer je ipak riječ o evropskom takmičenju“, rekao je Ferguson, koji je sa Unitedom osvojio dosta trofeja sa evropskih takmičenja.

„Mislim da je nevjerovatno da, u 55 godina koliko igramo u Evropi, nikada nismo igrali protiv Ajaxa.“

Fergusonov suparnik sa klupe Ajaxa, legenda holandskog nogometa Frank de Boer, se još uvijek nada naslovu prvaka Holandije, iako im lider PSV „bježi“ osam bodova.

Međutim, ako „skinu skalp“ timu iz Manchestera, to bi značilo više nego domaći naslov.

„Riječ je o dva tima sa ogromnom historijom i sobama punim evropskih pehara. Ovo je meč vrijedan i Lige prvaka. Znamo da su najteži protivnik, ali smo gladni pobjeda“, rekao je.