Liga prvaka: BATE savladao Bayern u Minsku

Nogometaši BATE-a u dva kola Lige prvaka upisali dvije pobjede (EPA)

Nogometaši škotskog Celtica upisali su gostujuću pobjedu u drugom kolu Lige europskih prvaka, savladavši moskovski Spartak na Lužnjikiju sa 3:2.

Gosti su poveli u 12. minuti iz prve bolje prilike. Victor Wanyama je sa centra uposlio Mikaela Lustiga na desnoj strani koji je asistirao Garyju Cooperu, da bi potom Englez matirao golmana Moskovljana Sergeja Pesjakova.

Domaći su krenuli potom dosta ofanzivnije i do kraja poluvremena, tačnije 41. minute, poravnali golom Nigerijca Emmanuela Emenikea. Nigerijski internacionalac doveo je Spartak u vodstvo u četvrtoj minuti drugog poluvremena, a asistirao mu je Demy de Zeeuw.

Rusima su „kola niz brdo“ krenula u 63. minuti kada je argentinski internacionalac Juan Insaurralde dobio crveni karton nakon što je oborio Hoopera.

Osam minuta kasnije, Celtic je stigao do poravnanja. Hooper je proslijedio loptu ka Jamesu Forrestu, a nakon njegovog šuta, Dmitri Kombarov je skrenuo loptu u vlastitu mrežu.

Konačni rezultat za tri boda Celtica postavio je grčki napadač Giorgios Samaras u 90. minuti.

Asistencije Messija

Pored Celtica, gostujuće pobjede upisali su Barcelona, Manchester United, Braga i Chelsea.

Katalonci su protiv portugalske Benfice u Lisabonu poveli već u šestoj minuti. Jordi Alba je uposlio Lionela Messija, a Argentinac prošao po lijevoj strani, ubacio loptu u peterac domaćina gdje je najprisebniji bio Alexis Sancez i proslijedio je u mrežu Benfice.

Na drugi pogodak Barce čekalo se skoro 50 minuta. U 55. minuti, Messi se probio kroz odbranu Benfice, asistirao Cescu Fabregasu, a španski reprezentativac savladao Artura za konačnih 2:0

Manchester United slavio je kod rumunskog Cluja 2:1, iako meč za goste nije dobro počeo.

Grk Pantelis Kapetanos doveo je rumunski tim u vodstvo u 14. minuti. Akciju je započeo Rafael Bastos, nastavio je Modou Sougou koji je centrirao loptu, a Kapetanos glavom sa 11 metara savladao Davida De Geau, golmana Uniteda.

„Crveni đavoli“ dolaze do izjednačenja 15 minuta kasnije kada Robin van Persie loptu, nakon dodavanja Waynea Rooneya, šalje preko golmana Cluja Marija Felgueirasa.

Holandski internacionalac u četvrtom minutu drugog poluvremena preokrenuo je rezultat u potpunosti. Ponovo je Van Persieju asistirao Rooney, a Holanđanin lijepim šutem savladao Felgueirasa.

Remi u Torinu

Italijanski Juventus i ukrajinski Šahtjor podijelili su bodove, odigravši 1:1.

Gledatelji na stadionu u Torinu u tri minute vidjeli su oba gola meča drugog kola Lige prvaka. Gosti su poveli u 23. minuti preko Alexa Teixeire, da bi potom „Stara dama“ izjednačila pogotkom Leonarda Bonuccija nakon što je Andera Pirlo izveo korner.

„Na strani“ slavila je i portugalska Braga koja je u Istambulu pobijedila Galatasaray sa 1:0.

Gosti iz Portugala u 27. minuti poveli su u Turskoj kada se Bragin Eder oslobodio dvojice čuvara, proslijedio loptu do Rubena Micaela koji je savladao golmana domaćina Fernanda Musleru, a do kraja meča se rezultat nije mijenjao.

Rijetki trijumf domaćina u utorak navečer zabilježila je Valencia koja je na svojoj Mestalli nadigrala francuski Lille sa 2:0.

Brazilac Jonas doveo je domaće „Šišmiše“ u vodstvo u 38. minuti. Strijelac gola je bio i začetnik akcije kada je sa pola terena uposlio Roberta Soldada na ivici šesnaesterca, on mu vratio loptu, a Jonas potom savladao Mickaela Landreaua.

Landreau je po drugi put vadio loptu iz svoje mreže u 75. minuti kada je strijelac ponovo bio Jonas, a asistenciju je upisao Alžirac Sofiane Feghouli.

Uvjerljivi Englezi

Engleski Chelsea bio je uvjerljiv na Parkenu u Kopenhagenu, gdje je nadigrao domaći Nordsjaelland sa 4:0.

„Plavci“ iz Londona došli su u prednost kada se u listu strijelaca upisao Juan Mata nakon što mu je odlično dodao Frank Lampard koji je privukao odbranu domaćina, pa Mati nije bilo teško savladati domaćeg golmana u 33. minuti.

Chelsea je povisio na 2:0 u 79. minuti kada je David Luiz žestoko šutirao loptu iz slobodnog udarca i savladao Jespera Hansena, da bi Mata tri minute kasnije postigao svoj drugi, a treći gol engleskog tima protiv Nordsjaellanda.

Konačnih 4:0 djelo je Brazilca Ramiresa koji je u 89. minuti iskoristio asistenciju Oscara i savladao Hansena.

Iznenađenje kola priredio je bjeloruski BATE Borisov koji je u Minsku sa 3:1 savladao njemački Bayern, što je za Bjeloruse drugi trijumf u dva odigrana kola Lige prvaka.

BATE je iznenadio u 23. minuti kada je poveo protiv renomiranog protivnika. Denis Poljakov dodao je Aleksandru Volodku nakon čijeg šuta lopta dolazi do Aleksandra Pavlova koji nije dao šansu Manuelu Neueru da sačuva mrežu.

Još veće iznenađenje desilo se u 78. minuti kada je BATE u Minsku poveo 2:0. Edgar Oleknovič i Vitali Rodionov su odigrali odličnu akciju, da bi Rodionov, pod pritiskom dvojice odbrambenih igrača Bayerna uspio poslati loptu u gol Neuera.

Utješni gol za goste zabilježio Franck Ribbery u prvoj minuti sudijske nadoknade, da bi dvije minute kasnije konačnih 3:1 postavio Renan Bressan.

Rezultati drugog kola Lige prvaka

Grupa E: Juventus – Shakhtar 1:1, Nordsjaelland – Chelsea 0:4. Poredak: Shakhtar 4, Chelsea 4, Juventus 2, Nordsjaelland 0.

Grupa F: Valencija – Lille 2:0, BATE Borisov – Bayern 3:1. Poredak: BATE Borisov 6, Bayern 3, Valencija 3, Lille 0.

Grupa G: Spartak Moskva – Celtic 2:3, Benfica – Barcelona 0:2. Poredak: Barcelona 6, Celtic 4, Benfica 1, Spartak 0.

Grupa H: Cluj – Manchester United 1:2, Galatasaray – Braga 0:1. Poredak: Manchester United 6, Cluj 3, Braga 3, Galatasaray 0.

U Ligi prvaka prvo kolo kompletirano je u srijedu navečer. Evropski prvak Chelsea remizirao je u Londonu sa Juventusom, a u drugom derbiju Bayern pobijedio Valenciju. Pobjedu je, zahvaljujući ponajviše Messiju, dobila i Barcelona na Nou Campu protiv moskovskog Spartaka.

U srijedu navečer su odigrane preostale utakmice prvog kola Lige prvaka. Aktuelni evropski prvak Chelsea i italijanski prvak Juventus remizirali su u Londonu, dok je u još jednom derbiju najtrofejniji njemački klub Bayern pobijedio Valenciju.