Rezultati evropskih kvalifikacija za SP 2014

Reprezentacija Makedonije savladala je Srbiju rezultatom 1:0 (AFP)

Kvalifikacijske utakmice za Svjetsko prvenstvo (SP) okončane su za ovu godinu. Odigrana su četiri kola, u kojima je najefikasniji tim reprezentacija Bosne i Hercegovine sa postignutih 15 golova.

U grupi A Hrvatska i Belgija su na vrhu tabele sa po 10 bodova, ali je Hrvatska zbog lošije gol razlike drugoplasirana. Iza njih su reprezentacija Srbije na trećem te Makedonije na četvrtom mjestu.

Slovenija je na petom mjestu grupe E, sa osvojenih pet bodova iz četiri utakmice, dok je Crna Gora, nakon pobjede nad Ukrajinom od 1:0, bodovno stigla reprezentaciju Engleske u grupi H, koja zauzima prvo mjesto sa sedam bodova. Opet je lošija gol razlika rezultirala lošijim plasmanom crnogorske reprezentacije.

Utakmica 4. kola između Poljske i Engleske odgođena je za srijedu zbog jake kiše u utorak u Varšavi.

Nastavak kvalifikacijskih utakmica je u martu 2013. godine.

A grupa – četvrto kolo (16. 10.)

Hrvatska – Vels 2:0
Makedonija – Srbija 1:0
Belgija – Škotska 2:0

Treće kolo (12. 10.)

Makedonija – Hrvatska 1:2
Srbija – Belgija 0:3
Vels – Škotska 2:1

Drugo kolo (11. 9.)

Srbija – Wales 6:1
Belgija – Hrvatska 1:1
Škotska – Makedonija 1:1

Prvo kolo (8. 9.)

Hrvatska – Makedonija 1:0
Wales – Belgija 0:2 
Škotska – Srbija 0:0

Tabela

1. Belgija 4 3 1 0 8:  1 10
2. Hrvatska 4 3 1 0 6:  2 10
3. Srbija 4 1 1 2 6:  5    4
4. Makedonija 4 1 1 2 3:  4   4
5. Vels 4 1 0 3 3:11   3
6. Škotska 4 0 2 2 2:  5   2

B-grupa – četvrto kolo (16. 10.)

Češka – Bugarska 0:0
Italija – Danska 3:1

Treće kolo (12. 10.)

Češka – Malta 3:1
Armenija – Italija 1:3
Bugarska – Danska 1:1

Drugo kolo (11. 9.)

Bugarska – Armenija 1:0,
Italija – Malta 2:0

Prvo kolo (8. 9.)

Malta – Armenija 0:1
Bugarska – Italija 2:2

Tabela

1. Italija 4 3 1 0 10:4 10
2. Bugarska 4 1 3 0   4:3   6
3. Češka 3 1 2 0   3:1   5
4. Armenija 3 1 0 2   2:4   3
5. Danska 3 0 2 1   2:4   2
6. Malta 3 0 0 3   1:6   0

C grupa – četvrto kolo (16. 10.)

Farski Otoci – Irska 1:4
Austrija – Kazahstan 4:0
Njemačka – Švedska 4:4

Treće kolo (12. 10.)

Kazahstan – Austrija 0:0
Farski otoci – Švedska 1:2

Drugo kolo (11. 9.)

Švedska – Kazahstan 2:0
Austrija – Njemačka 1:2

Prvo kolo (8. 9.)

Kazahstan – Republika Irska 1:2
Njemačka – Farski Otoci 3:0

Tabela

1. Njemačka 4 3 1 0 15:6 10
2. Švedska 3 2 1 0   8:5   7
3. Irska 3 2 0 1   7:8   6
4. Austrija 3 1 1 1   5:2   4
5. Kazahstan 4 0 1 3   1:8   1
6. Farska ostrva 3 0 0 3   2:9   0

D grupa – četvro kolo (16. 10)

Andora – Estonija 0:1
Rumanija – Holandija 1:4
Mađarska – Turska 3:1

Treće kolo (12. 10.)

Turska – Rumunija 0:1
Estonija – Mađarska 0:1
Holandija – Andora 3:0

Drugo kolo (11.9.)

Rumunija – Andora 4:0
Turska – Estonija 3:0
Mađarska – Holandija 1:4

Prvo kolo (8.9.)

Estonija – Rumunija 0:2
Andora – Mađarska 0:5
Holandija – Turska 2:0

Tabela:

1. Holandija 4 4 0 0 13:  2 12
2. Mađarska 4 3 0 1 10:  5   9
3. Rumunija 4 3 0 1   8:  4   9
4. Turska 4 1 0 3   4:  6   3
5. Estonija 4 1 0 3   1:  6   3
6. Andora 4 0 0 4   0:13   0

E grupa – četvrto kolo (16. 10)

Kipar – Norveška 1:3
Island – Švicarska 0:2
Albanija – Slovenija 1:0

Treće kolo (12. 10.)

Albanija – Island 1:2
Švicarska – Norveška 1:1
Slovenija – Cipar 2:1

Drugo kolo (11. 9.)

Kipar – Island 1:0
Norveška – Slovenija 2:1
Švicarska – Albanija 2:0

Prvo kolo (8. 9.)

Slovenija – Švicarska 0:2
Island – Norveška 2:0
Albanija – Kipar 3:1

Tabela

1. Švicarska 4 3 1 0 7: 1 10
2. Norveška 4 2 1 1 6: 5   7
3. Island 4 2 0 2 4: 4   6
4. Albanija 4 2 0 2 5: 5   6
5. Slovenija 4 1 0 3 3: 6   3
6. Kipar 4 1 0 3 4: 8   3

F grupa – četvrto kolo (16. kolo)

Rusija – Azerbejdžan 1:0
Izrael – Luksemburg 3:0
Portugal – Sjeverna Irska 1:1

Treće kolo (12. 10.)

Rusija – Portugal 1:0
Luksemburg – Izrael 0:6

Drugo kolo (11. 9.)

Izrael – Rusija 0:4
Sjeverna Irska – Luksemburg 1:1
Portugal – Azerbejdžan 3:0

Prvo kolo (8. 9.)

Rusija – Sjeverna Irska 2:0
Azerbejdžan – Izrael 1:1
Luksemburg – Portugal 1:2

Tabela

1. Rusija 4 4 0 0   8:  2 12
2. Izrael 4 2 1 1 10:  5   7
3. Portugal 4 2 1 1   6:  3   7
4. Sjeverna Irska 3 0 2 1   2:  4   2
5. Azerbejdžan 3 0 1 2   1:  5   1
6. Luksemburg 4 0 1 3   2:12   1

G grupa – četvrto kolo (16. 10.)
Latvija – Lihtenštajn 2:0
Bosna i Hercegovina – Litvanija 3:0
Slovačka – Grčka 0:1

Treće kolo (12. 10.)

Lihtenštajn – Litva 0:2
Slovačka – Latvija 2:1
Grčka – Bosna i Hercegovina 0:0

Drugo kolo (11. 9.)

Bosna i Hercegovina  – Letonija 4:1
Slovačka – Lihtenštajn 2:0
Grčka – Litvanija 2:0

Prvo kolo (8. 9.)

Lihtenštajn – Bosna i Hercegovina 1:8
Litvanija – Slovačka 1:1
Latvija – Grčka 1:2

Tabela

1. Bosna i Hercegovina 4 3 1 0 15:  2 10
2. Grčka 4 3 1 0   5:  1 10
3. Slovačka 4 2 1 1   5:  3   7
4. Litvanija 4 1 1 2   3:  6   4
5. Latvija 4 1 0 3   5:  8   3
6. Lihtenštajn 4 0 0 4   1:14   0

H grupa – četvrto kolo 

Ukrajina – Crna Gora 0:1
San Marino – Moldavija 0:2
Poljska – Engleska (srijeda)

Treće kolo (12. 10.)

Moldavija – Ukrajina 0:0
Engleska – San Marino 5:0

Drugo kolo (11.9.)

San Marino – Crna Gora 0:6
Poljska – Moldavija 2:0
Engleska – Ukrajina 1:1

Prvo kolo (8. 9.)

Crna Gora – Poljska 2:2
Moldavija – Engleska 0:5

Tabela

1. Engleska 3 2 1 0 11:  1 7
2. Crna Gora 3 2 1 0   9:  2 7
3. Poljska 2 1 1 0   4:  2 4
4. Moldavija 4 1 1 2   2:  7 4
5. Ukrajina 3 0 2 1   1:  2 2
6. San Marino 3 0 0 3   0:13 0

I grupa – četvto kolo (16. 10.)

Bjelorusija – Gruzija 2:0
Španija – Francuska 1:1

Treće kolo (12. 10.)

Finska – Gruzija 1:1
Bjelorusija – Španija 0:4

Drugo kolo (11. 9.)
Gruzija – Španija 0:1
Francuska – Bjelorusija 3:1

Prvo kolo (8. 9.)

Gruzija – Bjelorusija 1:0
Finska – Francuska 1:2

Tabela

1. Španija 3 2 1 0 6:1 7
2. Francuska 3 2 1 0 5:2 7
3. Gruzija 4 1 1 2 2:4 4
4. Bjelorusija 4 1 0 3 3:8 3
5. Finska 2 0 1 1 1:2 1

Izvor: Al Jazeera i agencije