Kina SAD-u: Ispravite svoje postupke ili poduzimamo oštre mjere

Kineske vlasti odbacuju optužbe SAD-a da su prekršile međudržavni sporazum iz maja o smanjenju razornih carinskih stopa.

SAD i Kina su u maju postigle sporazum o privremenoj obustavi zaoštravanja trgovinskog rata, ali sada postoje nesuglasice u vezi poštivanja sporazuma (Reuters/ Brittany Hosea-Small/Ilustracija)

Kineske vlasti su saopćile kako “kategorički odbacuju” optužbe Sjedinjenih Američkih Država da su prekršile međudržavni sporazum postignut u maju o smanjenju razornih carinskih stopa, prenosi Beta pozivajući se na AFP.

Dvije države su u maju postigle sporazum o privremenoj obustavi zaoštravanja trgovinskog rata koji je podigao carine na američke proizvode u Kini na 125, a na kineske proizvode u SAD na 145 posto.

Poslije dva dana sastanaka, Washington i Peking su se složili da smanje svoje carine na 30 posto i deset posto na 90 dana, obavezujući se da će nastaviti razgovore o trgovinskom sporazumu.

Američki ministar trgovine Howard Lutnick optužio je u nedjelju Peking da “usporava provođenje sporazuma”.

‘Diskriminatorne restriktivne mjere’

Washington je “iznio lažne optužbe i nerazumno optužio Kinu za kršenje konsenzusa, što je potpuno suprotno činjenicama”, saopćilo je danas kinesko Ministarstvo trgovine i dodalo da “Peking kategorički odbacuje te nerazumne optužbe”.

Ministarstvo je potvrdilo kako je “pokazalo čvrstu volju u zaštiti svojih prava i interesa, kao i iskrenost u provođenju konsenzusa”. Washington je “sukcesivno uveo niz diskriminatornih restriktivnih mjera protiv Kine”, dodaju iz Ministarstva navodeći kontrolu izvoza čipova vještačke inteligencije i ukidanje viza kineskim studentima u SAD.

“Pozivamo SAD da pronađe zajednički jezik sa Kinom, odmah ispravi svoje postupke za osudu i zajednički poštuje konsenzus postignut na trgovinskim pregovorima”, navodi se u saopćenju i dodaje kako će Kina u suprotnom odlučno nastaviti “poduzimati jake mjere kako bi odbranila svoja legitimna prava i interese”.

Izvor: AFP + Beta

Reklama