‘Nulta kilometraža’: Kineski mediji pozivaju na obračun s ‘polovnim automobilima’
Kompanije u sektorima od brze hrane do visoke mode smanjivale su cijene uslijed zabrinutosti zbog prevelike ponude i slabe potražnje.

Kineska praksa prodaje potpuno novih automobila kao polovnih vozila s velikim popustom kako bi se riješili zaliha trebala bi se okončati, navodi se u članku objavljenom u službenim novinama vladajuće Komunističke partije zemlje.
People's Daily, koji često signalizira stavove najviših kineskih partijskih čelnika o raznim pitanjima, pozvao je na obračun s praksom, poznatom i kao rabljeni automobili s nultom kilometražom, samo nekoliko sedmica nakon što ju je predsjednik kompanije Great Wall Motor javno osudio, a kinesko ministarstvo trgovine sastalo se s kineskim proizvođačima automobila kako bi o tome razgovarali.
Nastavite čitati
list of 4 itemsVolvo gasi gotovo 3.000 radnih mjesta
Zatvorske kazne za bivše menadžere Volkswagena
Stručnjaci upozoravaju na neadekvatna vozila za prevoz pacijenata u BiH
Iako kinesko Ministarstvo trgovine nije javno objavilo svoj stav, People's Daily je zauzeo oštar ton, osuđujući inflaciju podataka o prodaji koja motiviše kineske proizvođače automobila i pozivajući na “stroge regulatorne mjere”, kako bi se obnovio tržišni red.
“Ovaj prikriveni oblik snižavanja cijena remeti normalan tržišni poredak i upečatljiv je primjer ‘involucije’ automobilske industrije”, rekao je People's Daily, koristeći izraz popularan u Kini koji opisuje utrku do dna potaknutu pretjeranom konkurencijom.
“Nakon što se pravila tržišne konkurencije pravilno provedu, ‘polovni automobili s nultom kilometražom’ neće moći dugo opstati.”
Ratovi cijena
Kina doživljava rastuće deflacijske pritiske jer američke carine doprinose sumornom raspoloženju u drugoj najvećoj svjetskoj ekonomiji, prenosi Reuters.
Kompanije u sektorima od brze hrane do visoke mode smanjivale su cijene uslijed zabrinutosti zbog prevelike ponude i slabe potražnje.
Ratovi cijena zahvatili su kinesku automobilsku industriju posljednjih godina, dijelom potaknuti padom domaće potrošnje i pretjeranim kapacitetima zbog kojih se mnogi bore s ispunjavanjem prodajnih ciljeva.
Dok mnogi kineski proizvođači prodaju rabljenih automobila s nultom kilometražom vide kao učinkovit način rashodovanja od sve veće zalihe neprodatih automobila, pri čemu domaće i strane potrošače privlače veliki popusti na još uvijek potpuno nove automobile, državne novine navele su niz negativnih učinaka uzrokovanih tom praksom.
„Za proizvođače, ova prodajna taktika može pomoći u smanjenju zaliha u kratkom roku, ali smanjuje profitne marže, povećava gubitke i ometa ulaganja u kvalitetu proizvoda i inovacije – što u konačnici šteti održivom razvoju“, navodi se u članku.