Trumpove carine preusmjeravaju globalnu trgovinu, kompanije se okreću Evropi
Brendovi traže dodatne izvore potražnje jer se situacija u Sjedinjenim Američkim Državama komplicira.

Sve veći broj maloprodajnih i potrošačkih brendova preusmjerava poslovanje ka Evropi i drugim tržištima nakon što je američki predsjednik Donald Trump uveo univerzalnu carinu od 10 posto na sav uvoz i dodatnu tarifu od 145 posto na kineske proizvode.
Evropski gigant u e-trgovini Zalando potvrdio je da je u pregovorima sa novim klijentima koji žele da ojačaju prisustvo na evropskom tržištu, prenosi Tanjug.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrump spreman direktno pregovarati sa Xijem o trgovini
Mnogi su sad pod pritiskom zbog obustave američko‑kineskih carina
Xi obećao jačanje veza s Latinskom Amerikom uprkos američkim carinama
“Brendovi traže dodatne izvore potražnje jer se situacija u Sjedinjenim Američkim Državama komplicira”, izjavio je David Schneider, ko-direktor Zalanda.
Njemački Hugo Boss, koji dio svoje proizvodnje ima u Kini, već je počeo da preusmjerava robu ka drugim tržištima, a ne ka SAD-u.
‘Obećano tržište’
Kompanija je zabilježila pad prihoda u prvom kvartalu i upozorila na pogoršanje potrošačkog raspoloženja u SAD-u, prenosi Reuters.
Druge kompanije reagiraju na sličan način. Proizvođač igračaka Mattel povukao je svoje godišnje smjernice i najavio rast cijena u Sjedinjenim Američkim Državama, dok istovremeno premješta proizvodnju u Indiju i pojačava izvoz iz Kine ka drugim tržištima.
“Više ne govorimo o strateškom planiranju, već o kriznom prilagođavanju u realnom vremenu”, naveo je neimenovani analitičar iz sektora robe široke potrošnje.
Sjedinjene Američke Države više nisu “obećano tržište” za mnoge globalne proizvođače i čini se da će Evropa, bar u narednim kvartalima, igrati mnogo veću ulogu nego do sada, zaključuje britanska agencija.