BiH suočena sa manjkom radne snage

Direktor Udruženja poslodavaca Federacije BiH Mario Nenadić kazao je kako BiH trenutno nedostaje najmanje 30.000 radnika, a godišnja kvota radnih dozvola iznosi tek 7.229.

Pitanje rada stranaca u BiH treba posmatrati u regionalnom, pa i evropskom trendu radnih migracija, ukazuju odgovorni (Armin Durgut / Pixsell - Ilustracija)

Udruženje poslodavaca u bosanskohercegovačkom entitetu Federacija BiH (UPFBiH) održalo je u Sarajevu edukaciju “Radno angažovanje stranaca – kako efikasno provesti procedure”, navode u cilju odgovora na sve izraženije izazove tržišta rada u Bosni i Hercegovini.

Na edukaciji su sarađivali sa Ministarstvom vanjskih poslova BiH, Ministarstvom sigurnosti BiH i Službom za poslove sa strancima, uz podršku Međunarodne organizacije za migracije (IOM) u okviru projekta „Olakšavanje radne mobilnosti u Bosni i Hercegovini kroz poboljšano dijeljenje informacija”, koji finansira IOM-ov Razvojni fond (IDF).

Michael O'Mahony, zamjenik šefice misije IOM-a u BiH, naglasio je kako je važno prepoznati da u BiH postoji sve veća potreba za zapošljavanjem stranih radnika, te da IOM u koordinaciji sa partnerima prepoznaje rast ove potrebe, gdje demografske promjene, nedostatak radne snage i ekonomski izazovi u poslovanju povećavaju potražnju za stranim radnicima.

“Pred BiH je ključna prilika – rad na sistemskim rješenjima koja su efikasna, inkluzivna i prilagodljiva”, kazao je O'Mahony.

“Značajno je napomenuti kako je samo 47 posto ispitanih poslodavaca, prema rezultatima istraživanja koje je proveo IOM u saradnji sa UPFBiH i agencijom IPSOS, izjavilo da je u potpunosti upoznato sa propisima o zapošljavanju stranih radnika. Ovaj podatak ukazuje na hitnu potrebu za boljom razmjenom informacija, pojednostavljenim procedurama i većom koordinacijom između institucija.”

Proces traje i do devet mjeseci

Direktor UPFBiH Mario Nenadić kazao je kako BiH trenutno nedostaje najmanje 30.000 radnika, a godišnja kvota radnih dozvola iznosi tek 7.229, što jasno ukazuje na raskorak između potreba i mogućnosti. Pitanje rada stranaca u BiH treba posmatrati u regionalnom, pa i evropskom trendu radnih migracija, istakao je Nenadić i dodao kako je sigurno da će pitanje radne snage biti jedno od ključnih pitanja konkurentnosti domaćih kompanija u narednom periodu.

Rade Kovač, načelnik Sektora za operativnu podršku Službe za poslove sa strancima, kazao je da je odabir pouzdanog načina zapošljavanja strane radne snage – kroz direktne kontakte u državama porijekla, saradnju s kredibilnim posrednicima i izbjegavanje tržišta visokog rizika – ključno za efikasnost i smanjenje zloupotreba.

Poručeno je kako je, da bi BiH odgovorila na sve izraženiji nedostatak radne snage, neophodno hitno pojednostaviti i skratiti administrativne procedure za zapošljavanje stranih radnika. S obzirom da kompletan proces koji od pribavljanja radne dozvole do odobrenja boravka može trajati i do devet mjeseci, postoji jasna potreba za reformom sistema.

Skraćenje procedura pri izdavanju odgovarajućih radnih i boravišnih dozvola, na maksimalno 30 dana, kako je najavljeno u saradnji Službe za poslove sa strancima i Ministarstva vanjskih poslova, omogućit će poslodavcima u BiH brži i sigurniji pristup kvalifikovanoj radnoj snazi, a stranim radnicima pravovremenu i zakonitu integraciju na tržište rada.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama