Trump spreman direktno pregovarati sa Xijem o trgovini

Sada je vrijeme da se Kina otvori i to je dio našeg dogovora – mi ćemo otvoriti Kinu, rekao je američki predsjednik.

U.S. President Donald Trump speaks during a press conference in the Roosevelt Room at the White House in Washington, D.C., U.S., May 12, 2025. REUTERS/Nathan Howard
Donald Trump je ponovio da je oduvijek imao 'dobar odnos' sa Xijem, za kojeg je rekao da ga jako poštuje (Nathan Howard / Reuters)

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da bi mogao direktno pregovarati s kineskim predsjednikom Xijem Jinpingom o završnim detaljima trgovinskog sporazuma između SAD-a i Kine.

„Da, mogu to zamisliti. Mislim, nisam siguran da će to biti neophodno, ali to se desilo s Velikom Britanijom“, rekao je Trump za Fox News, prenosi Anadolija.

Nastavite čitati

list of 4 itemsend of list

Ponovio je da je oduvijek imao „dobar odnos“ sa Xijem, za kojeg je rekao da ga jako poštuje.

„Jedna od stvari koja bi mogla biti najuzbudljivija za nas, ali i za Kinu, jeste to što pokušavamo otvoriti Kinu. Jer […] prije mnogo godina mi smo otvorili SAD. Sada je vrijeme da se Kina otvori, i to je dio našeg dogovora, i mi ćemo otvoriti Kinu“, rekao je Trump.

Značajno smanjenje carina

Američki predsjednik je dodao da je „najuzbudljiviji dio“ sporazuma upravo otvaranje kineskog tržišta za američke firme.

„To bi bilo kao da otvarate sasvim novi svijet i mislim da bi to bilo još bolje za Kinu“, izjavio je Trump.

SAD i Kina su prošlog vikenda zaključile intenzivne trgovinske pregovore u Ženevi.

Razgovori su rezultirali dogovorom o značajnom smanjenju carina u početnom periodu od 90 dana, pri čemu će SAD smanjiti carinu na kineski uvoz sa 145 na 30 posto, dok će Kina smanjiti svoju carinu na američku robu sa 125 na 10 posto.

Pregovori, koje su obje strane opisale kao „konstruktivne“, predstavljaju veliki pomak nakon višemjesečnog pogoršanja odnosa uzrokovanog ranijim velikim povećanjem carina od strane Trumpove administracije.

Izvor: Agencije

Reklama