Cijene dionica tehnoloških kompanija opet rastu
Neizvjesnost oko carina drži ulagače na oprezu, tim više što se carinski rat između SAD-a i Kine nastavlja, što će naštetiti i jednoj i drugoj ekonomiji – pitanje je samo u kojoj mjeri.

Na Wall Streetu su cijene dionica porasle, najviše u tehnološkom sektoru, nakon što je američki predsjednik Donald Trump izuzeo 20 tehnoloških proizvoda iz Kine od uvoznih carina.
Dow Jones indeks ojačao je 0,78 posto – na 40.524 boda, dok je S&P 500 porastao 0,79 posto – na 5.405 bodova, a Nasdaq indeks 0,64 posto – na 16.831 bod.
Nastavite čitati
list of 4 itemsNestaje li povjerenje u američki dolar
Centralna banka SAD-a upozorava na posljedice Trumpovih carina
Utjecaj Trumpovih carina na ekonomiju Slovenije
Rast S&P 500 i Nasdaqa najviše se zahvaljuje rastu tehnološkog sektora, nakon što je Trump izuzeo pametne telefone, kompjutere i još neke tehnološke proizvode od carina na uvoz iz Kine, konstatira Reuters.
No, to izuzeće bit će kratkotrajno jer je Trump poručio da se ti proizvodi samo premještaju u drugu kategoriju carina. Carine na poluvodiče bit će objavljene kasnije ove sedmice, a uskoro i na pametne telefone.
Kako bilo, cijena dionice Applea porasla je više od dva posto, Dell Technologiesa četiri, a HP-a 2,5 posto.
Ulagači na oprezu
Ipak, neizvjesnost oko carina drži ulagače na oprezu, tim više što se carinski rat između SAD-a i Kine nastavlja, što će naštetiti i jednoj i drugoj ekonomiji – pitanje je samo u kojoj mjeri.
„Nastavlja se period nesigurnosti. U ovakvoj atmosferi potrošači, poslovodstva i investitori teško mogu nešto planirati dugoročnije”, kaže Jed Ellerbroek, portfelj menadžer u kompaniji Argent Capital Advisors.
Osim carina, u fokusu ulagača su kvartalni poslovni rezultati kompanija. No, to su rezultati za period prije nego što je 2. aprila Trump uveo carine. Značajnije je pitanje, kažu analitičari, što će biti ubuduće, nego što je bilo prije, prenosi Hina.
„Svi znaju da će se budućnost prilično razlikovati od prošlosti, pa poslovodstva kompanija nisu spremna previše planirati i prognozirati“, kaže Ellerbroek.