Libija će tražiti naftu nakon 17 godina pauze zbog nestabilnosti
Vršilac dužnosti libijskog ministra za naftu Khalifa Abdulsadek smatra da je Libiji potrebno između tri i četiri milijarde dolara da bi dostigla proizvodnju od 1,6 miliona barela dnevno.

Libijska naftna korporacija planira organizovati nadmetanje kompanija za istraživanje nafte nakon više od 17 godina, jer su strani investitori bili oprezni u pogledu ulaganja novca u tu zemlju, javlja Tanjug.
Razlog za toliki period bez novih investicija u naftnom sektoru bilo je nestabilno stanje nakon svrgavanja Muammara Gaddafija, a sporovi između naoružanih rivalskih frakcija zbog prihoda od nafte često su dovodili do zatvaranja naftnih polja, prenosi Reuters.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrump uzrokovao pad dionica i dolara, ali i rast cijena nafte
Grenland u američkom fokusu znatno prije Trumpa
Zbog carinskog rata cijene nafte i dalje u padu
Libija je u augustu ostala bez više od polovine svoje proizvodnje nafte, koja iznosi gotovo 700.000 barela dnevno, a izvoz je zaustavljen u nekoliko luka, jer je sukob između rivalskih političkih frakcija zbog centralne banke prijetio okončanjem četverogodišnjeg relativnog mira.
Blokada je trajala više od mjesec dana, a proizvodnja je postepeno nastavljena početkom oktobra.
Obnova istraživanja
To nije spriječilo velike naftne kompanije – Eni, OMW, BP i Repsol – da obnove istražne aktivnosti u Libiji prošle godine nakon što su ih zaustavile cijelu deceniju.
Italijanski Eni i libijska Nacionalna naftna korporacija (National Oil Corporation, NOC) već su 2023. godine potpisali ugovor o proizvodnji gasa vrijedan osam milijardi dolara (7,62 milijarde eura).
Vršilac dužnosti libijskog ministra za naftu Khalifa Abdulsadek u januaru je rekao da je zemlji potrebno između tri i četiri milijarde dolara da bi dostigla proizvodnju od 1,6 miliona barela dnevno.
Trenutna proizvodnja sirove nafte u zemlji iznosi oko 1,4 miliona barela dnevno, što je 200.000 barela dnevno manje od maksimuma prije građanskog rata, navodi NOC.