Hrvatskoj nedostaje 70.000 sezonskih radnika

Najtraženija zanimanja u Hrvatskoj su iz područja građevinarstva, turizma i ugostiteljstva te trgovine, a očekuje se da će i ove godine radnici iz BiH biti među najbrojnijima.

Najveći broj poslodavaca, uz osnovnu plaću, isplaćuje i različite nagrade i bonuse te sezonskim radnicima osigurava smještaj i prehranu (Antonio Bronić / Reuters)

Radnici iz Bosne i Hercegovine i ove bi godine mogli biti među najbrojnijim stranim radnicima u Hrvatskoj kojoj nedostaje gotovo 70.000 sezonskih radnika u turizmu, piše agencija Fena.

Prema podacima Hrvatskog ministarstva unutarnjih poslova, najbrojniji strani radnici u toj državi krajem prošle godine bili su državljani BiH (38.100), nakon čega slijede radnici iz Nepala (35.635) i Srbije (27.988).

Procjenjuje se kako će ove godine hrvatsko tržište rada potraživati gotovo 70.000 sezonskih radnika u turizmu koji je tradicionalno sektor s najvećim obimom sezonskog zapošljavanja. Najtraženija su zanimanja iz područja građevinarstva, turizma i ugostiteljstva te trgovine, a očekuje se da će i ove godine radnici iz BiH biti među najbrojnijima, rečeno je Feni iz Odjela za tržište rada Hrvatske gospodarske komore.

Stalni rast plaća

Kao posljedica različitih faktora poput inflatornih kretanja, rasta BDP-a i ekonomske aktivnosti koja je generirala snažnu potražnju za radnom snagom, Hrvatska posljednjih godina bilježi stalni rast plaća, a posljedično se očekuje i rast primanja stranih i sezonskih radnika, pojašnjavaju iz Komore. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, prosječna neto plaća u Hrvatskoj u februaru ove godine iznosila 1.361 euro.

Napominju da stranim radnicima u korist idu i odredbe novog Zakona o strancima kojim se propisuje da strani radnik ne smije imati manju plaću od one koju primaju zaposleni u Hrvatskoj na usporedivim radnim mjestima.

“Možemo navesti primjer jednog od najvećih hrvatskih hotelijera koji posluje na više jadranskih lokacija i zapošljava veći broj sezonskih radnika. Plaće će se kretati između 1.500 i 2.000 eura neto u špici sezone, dok će npr. sobarice, pomoćni kuhari, pomoćni konobari, kuhinjski radnici i serviri primati između 1.000 i 1.400 eura neto”, navode iz Odjela za tržište rada Hrvatske gospodarske komore.

Dodaju i da najveći broj poslodavaca, uz osnovnu plaću, isplaćuje i različite nagrade i bonuse te sezonskim radnicima osigurava smještaj i prehranu.

Izvor: Agencije

Reklama