Izvještaj: Međuovisnost zapadne i ruske nuklearne industrije štiti Moskvu
Smanjenje ovisnosti Zapada vjerovatno bi povećalo troškove, navodi se u godišnjem izvještaju o stanju svjetske nuklearne industrije.
Ruska i zapadna nuklearna industrija i dalje ovise jedna o drugoj, što je situacija koja je Rusiju zaštitila od evropskih sankcija, navodi se u industrijskom izvještaju objavljenom u četvrtak.
Smanjenje ovisnosti Zapada vjerovatno bi povećalo troškove, navodi se u godišnjem izvještaju o stanju svjetske nuklearne industrije, prenosi agencija Reuters.
Nastavite čitati
list of 4 itemsDeset poginulih u eksploziji benzinske pumpi u Dagestanu
Orban Mickoskom predložio rješenje za spor S. Makedonije i Bugarske
Ruske rakete i dronovi pet sati gađali Kijev
Od početka otvorene ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine, neke od pet država Evropske unije s VVER reaktorima ruskog dizajna, koji koriste rusko gorivo, tražile su alternativne izvore goriva, u prvom redu od američke kompanije Westinghouse Electric. No, neke od tih država napravile su zalihe ruskog goriva prošle godine, time povećavajući uvoz tog energenta.
Neke se zapadne kompanije uveliko oslanjaju na izgradnju novih reaktora u inozemstvu, koju vrši ruska državna firma Rosatom kako bi prodale svoje dijelove, navodi se u izvještaju.
“Međuzavisnost Rusije i njenih zapadnih partnera ostaje značajna”, navodi se u dokumentu.
“S obzirom na to da je Rosatom izvođač na svih 13 gradilišta za nuklearne reaktore izvan Kine u proteklih pet godina, dobavljači dijelova, npr. francuske turbine Arabelle, nemaju nijednog drugog stranog kupca osim Rosatoma”, navodi se, pozivajući se na francusku državnu elektroprivredu EDF.
Povećanje globalne proizvodnje
Također se navodi takozvana instrumentacija i tehnologija upravljanja, često opisivana kao “centralni nervni sistem” nuklearne elektrane, koju isporučuju njemački Siemens Energy ENR1n.DE i francuski Framatome, u većinskom vlasništvu EDF-a.
“Bliska uzajamna industrijska i tržišna međuzavisnost ruske nuklearne industrije i njenih zapadnih kolega barem djelimično objašnjava evropsko oklijevanje u nametanju sankcija nuklearnom sektoru”, navodi se u izvještaju.
“Napori da se smanji ili ukloni ruska ovisnost o prirodnom uraniju, konverziji i uslugama obogaćivanja vjerovatno će povećati troškove.”
Izvještaj nudi pregled globalne proizvodnje električne energije iz nuklearnih pogona prošle godine, koja je porasla za 2,2 posto od 2022. godine, iako je njen udio u komercijalnoj bruto proizvodnji električne energije blago pao na 9,15 s 9,18 posto, piše Reuters.