Je li Peking blizu uništenja američke ekonomske superiornosti

Kina je 2015. pokrenula plan ‘Made in China 2025’, strategiju koja ima za cilj postizanje kontrole nad 10 vitalnih sektora globalne ekonomije.

Kina kontroliše 80 posto globalnog lanca snabdijevanja solarnom energijom (China Daily via Reuters)

Kina posljednjih godina sve više prijeti ekonomskoj nadmoći Sjedinjenih Američkih Država, kako se približava postizanju ciljeva koje je postavila u svom čuvenom planu “Made in China 2025”.

U svom članku u The Washington Postu, američki senator Marco Rubio upozorio je da Kina više nije samo obični rival, već je postala najnapredniji protivnik s kojim su se Sjedinjene Američke Države ikada suočile.

Kina je 2015. pokrenula plan “Made in China 2025”, strategiju koja ima za cilj postizanje kontrole nad deset vitalnih sektora globalne ekonomije.

Prema izvještaju koji je objavio ured senatora Rubia, Kina je sada postala globalni lider u četiri od deset vitalnih sektora:

  • Kontrola industrije električnih automobila: Kina je postala najveći izvoznik električnih automobila i automobila uopće u svijetu.
  • Solarna energija: Kina kontrolira 80 posto globalnog lanca snabdijevanja solarnom energijom, što je procenat koji daleko premašuje prosjek bilo koje druge zemlje.
  • Nuklearna energija: Kina je završila izgradnju prvog nuklearnog reaktora četvrte generacije na svijetu.
  • Željeznička industrija: Kina ima najveću brzu željezničku mrežu na svijetu, sa dužinom od 45 hiljada kilometara.
  • Osim toga, kineska brodogradnja premašuje kapacitete Sjedinjenih Američkih Država za više od dvjesto puta, navodi se u izvještaju Američkog ureda za pomorsko obavještajno djelovanje.

Ovaj ogroman napredak u vitalnim sektorima industrije dovodi Kinu u superiornu poziciju u globalnoj ekonomskoj konkurenciji, smatra Rubio.

Veliki uspjesi u tehnologiji

Uprkos ogromnom uspjehu u pojedinim sektorima, Kina nije postigla sve svoje ciljeve. U oblastima kao što je komercijalna avijacija, Kina još nije postigla željeni nivo, jer se Kineska korporacija za komercijalne avione i dalje bori.

Ali u oblasti proizvodnje dronova kineske kompanije bilježe veliki uspjeh, jer trenutno pokrivaju bliu 70 posto američkog tržišta.

U oblasti biotehnologije, kineske kompanije se i dalje u velikoj mjeri oslanjaju na zapadni kapital i tehnologiju, uprkos njihovom značajnom napretku u proizvodnji novih lijekova.

S druge strane, Kina nije uspjela ostvariti svoje ciljeve u sektoru poljoprivrede, jer je trgovinski deficit poljoprivrednih proizvoda značajno porastao, što predstavlja veliki izazov naporima vladajuće Komunističke partije Kine da postigne ekonomsku samodovoljnost.

Kinu ne treba potcjenjivati

U svom intervjuu časopisu Time u junu 2024, američki predsjednik Joe Biden ukazao je na to da demografski izazovi u Kini mogu omesti njen ekonomski napredak, posebno kada je riječ o starosti stanovništva, zbog koje mnogi u Kini ne mogu privređivati.

Biden je dodao da bi oslanjanje na dug u kineskoj ekonomiji, koji premašuje 180 posto BDP-a, moglo dovesti do ekonomskog kolapsa, sličnog onome koji se dogodio Sovjetskom Savezu na kraju hladnog rata.

Ali senator Rubio upozorava na opasnost potcjenjivanja Kine. Dok neki vjeruju da bi Kina mogla propasti pod teretom svojih unutrašnjih kontradiktornosti, Rubio ističe da Kina posjeduje ekonomske i tehnološke sposobnosti koje daleko nadmašuju one u Sovjetskom Savezu. Dodaje da čak i ako postoji uvjerenje da će Kina u budućnosti izgubiti svoju konkurentnost, to ne rješava izazov koji ona danas predstavlja.

Šta bi Sjedinjene Američke Države trebale učiniti?

Prema mišljenju Rubija, Sjedinjene Američke Države ne mogu ostati vezanih ruku u suočavanju s rastućom kineskom prijetnjom, a kako bi se suočile s ovim izazovom, SAD mora usvojiti snažnu industrijsku politiku, koja uključuje nekoliko odlučnih koraka:

  • Ogromna ulaganja u vitalne sektore: Sjedinjene Američke Države moraju ulagati u ključne sektore koji utječu na nacionalnu sigurnost i ekonomski prosperitet. Ovo uključuje i napredne tehnološke industrije kao što su umjetna inteligencija, obnovljiva energija i robotika.
  • Stimulisanje domaće proizvodnje: Rubio vjeruje da postoji hitna potreba za uklanjanjem regulatornih ograničenja koja ometaju rast proizvodnje u Sjedinjenim Američkim Državama, a postizanje ovog cilja pomoći će oživljavanju američke industrije i ostvarivanju održivog ekonomskog rasta.
  • Uvođenje carina i trgovinskih ograničenja: Rubio vjeruje da bi uvođenje carina i ograničenja na transfer tehnologije moglo pomoći u zaštiti američkog tržišta od subvencioniranih kineskih proizvoda koji predstavljaju prijetnju američkim kompanijama.
  • Borba protiv špijunaže i krađe intelektualnog vlasništva: Postoji potreba za jačanjem zaštite od kineske špijunaže i krađe intelektualnog vlasništva, jer se vjeruje da kineske kompanije nezakonito imaju koristi od američkih istraživanja i inovacija.

Američki korijeni

Rubio naglašava da suprotstavljanje kineskoj strategiji ne znači usvajanje iste doktrine koju koristi Peking, kao što je nacionalizacija kompanija ili korištenje prisilnog rada.

Umjesto toga, Rubio poziva na povratak američkim korijenima podrške vitalnim industrijama i poticanju inovacija te naglašava da Sjedinjene Američke Države moraju brzo odgovoriti na ove izazove, inače će se naći u nezavidnoj poziciji pred rastućom ekonomskom moći Kine.

U zaključku, Rubio upozorava da bi neuspjeh u usvajanju iskustva “Made in China 2025” mogao dovesti do toga da Kina u narednim decenijama potpuno pretekne Sjedinjene Američke Države.

Iz tog razloga, Sjedinjene Američke Države moraju poduzeti snažnu i odlučnu akciju kako bi održale svoju ekonomsku konkurentnost i izbjegle kolaps pred najnaprednijim protivnikom s kojim su se ikada suočile.

Izvor: Agencije

Reklama