MOL u završnim pregovorima o transportu ruske nafte
Kijev je ruskom izvozniku nafte krajem juna zabranio korištenje naftovoda Družba, koji prolazi kroz Ukrajinu, a dijelom opskrbljuje mađarske i slovačke rafinerije.
Mađarski MOL pri kraju je pregovora o uspostavljanju modela kojim bi se osigurao protok sirove nafte iz Rusije nakon što je Ukrajina zabranila glavnom partneru kompanije Lukoilu transport kroz svoje naftovode, potvrdila je službena Budimpešta.
Očekuje se da će novi model biti skuplji za MOL u odnosu na onaj koji je bio na snazi prije te zabrane Kijeva, a mađarska kompanija će snositi financijski rizik protoka ruske sirove nafte kroz Ukrajinu, rekao je Gergely Gulyas, šef kabineta premijera Viktora Orbana.
Nastavite čitati
list of 4 itemsOPEC+ odgodio povećanje proizvodnje nafte
Financial Times: Rusija gradi tajni trgovinski kanal s Indijom
Evropska pomorska misija počinje spašavanje tankera u Crvenom moru
Gulyas je rekao, prenosi Reuters, kako se Mađarska nada da će rješenje potrajati barem do kraja rata, ne precizirajući kada bi to moglo biti.
„Iako će ovaj prijenos nafte biti skuplji i uprkos tome što će MOL snositi rizike transporta od rusko-ukrajinske granice, postoji zakonsko rješenje koje može biti dugoročno“, objasnio je Gulyas. Prema njegovim riječima, MOL će postati legalni vlasnik nafte na ukrajinsko-ruskoj granici i snositi rizik njezinog protoka kroz tu zemlju koja je u ratu s Rusijom od februara 2022. To bi za MOL, prema procjenama vlade, značilo dodatni trošak osiguranja od 1,5 dolara po barelu.
Moguće nestašice goriva u Mađarskoj i Slovačkoj
Gulyas je rekao kako se očekuje da će pregovori završiti početkom jeseni, ne navodeći konkretniji vremenski okvir.
Kijev je ruskom izvozniku nafte Lukoilu krajem juna zabranio korištenje naftovoda Družba, koji prolazi kroz teritorij Ukrajine, a dijelom opskrbljuje mađarske i slovačke rafinerije. Dvije zemlje bez izlaza na more upozorile su na moguće nestašice goriva od septembra ako se ne pronađe rješenje.
Mađarska s Moskvom održava ono što naziva „pragmatičnim odnosima“ otkada je Rusija napala Ukrajinu, čime stvara napetost među nekim saveznicima unutar EU-a koji se zauzimaju za stroži stav i odvikavanje od ruskog plina, prenosi Hina.