Cijene pšenice na najnižem nivou u posljednje četiri godine

Mogući štrajk željezničara u Kanadi naveo je poljoprivrednike da prodaju pšenicu unaprijed, dok se u Ukrajini očekuju jako dobri prinosi.

Svjetske cijene pšenice na robnoj berzi u Chicagu su, uprkos pesimističnim izgledima u Francuskoj i nešto manjem rodu u Rusiji, već duže vrijeme drže na niskom nivou (EPA - Ilustracija)

Cijene pšenice su pale na najniži nivo od septembra 2020. godine, konkretno na 5,20 dolara za bušel (27,2 kilograma) prije svega zbog uticaja mogućeg štrajka željezničara u Kanadi i optimističnih prognoza proizvodnje u Ukrajini.

Mogućnost štrajka željezničara u Kanadi naveo je poljoprivrednike da prodaju svoju pšenicu unaprijed kako bi izbjegli očekivane probleme sa transportom, a očekuje se da će ta zemlja proizvesti oko 25,3 miliona tona u sezoni 2024/25, prenosi portal Trading Economics.

Američko ministarstvo poljoprivrede (USDA) je povećalo svoje prognoze za ukrajinsku proizvodnju pšenice za 10,8 posto – na 21,6 miliona tona, a očekivani rast snabdjevanja je dodatno snizio cijenu pšenice.

Problemi francuskih ratara

Situacija u Evropi nije tako dobra, a Francusku prema prognozama očekuje najgora žetva za više od 40 godina. Francuska proizvodnja pšenice bi u sezoni 2024/25. mogla pasti na 25,2 miliona tona, što je za 27 posto manje u odnosu na petogodišnji prosjek, objavila je nedavno analitičarska agencija Argus.

Neprekidne kiše, nedostatak sunca i niske temperature koje pogoduju bolestima uticale su na prinose i kvalitet usjeva u većini francuskih regija u kojima se uzgaja pšenica, prenosi Bloomberg.

Svjetske cijene pšenice na robnoj berzi u Chicagu su, uprkos pesimističnim izgledima u Francuskoj i nešto manjem rodu u Rusiji, već duže vrijeme drže na niskom nivou pošto je tržište dobro snabdjeveno pšenicom iz Sjedinjenih Američkih Država, prenosi Tanjug.

Izvor: Agencije

Reklama