Federalne rezerve na putu da snize kamatnu stopu
Američki kongres traži od Federalnih rezervi da održavaju cijene stabilnim i zapošljavanje čine maksimalnim, pa je Fed priznao da ‘obraća pažnju na rizike’ po oba postavljena cilja.

Američke Federalne rezerve objavile su da je došlo do krupnijeg napretka u smanjivanju inflacije ka ciljanoj stopi od dva posto, što je znak da se Centralna banka SAD-a kreće ka odluci da sasiječe ključnu kamatnu stopu – prvi put za četiri godine.
U objavi poslije dvodnevnog sastanka Fed je naveo da se „rast zaposlenosti umirio“ i priznao da je stopa nezaposlenosti porasla, prenosi AP.
Nastavite čitati
list of 4 items- list 1 of 4Krediti u švicarskim francima: Hrvatska izgubila arbitražu
- list 2 of 4Godišnja dobit saudijskog fonda bogatstva pala za 60 posto
- list 3 of 4ECB smanjio kamatne stope za 25 baznih poena
- list 4 of 4Trump ponovo pozvao predsjednika FED-a da snizi kamatnu stopu
Kongres traži od Feda da održava cijene stabilnim i zapošljavanje čini maksimalnim, pa je Fed priznao da „obraća pažnju na rizike“ po oba postavljena cilja, a to je krupna promjena poslije nekoliko godina isključive fokusiranosti na borbu s inflacijom.
Kamate na najvišem nivou u 23 godine
Veća pažnja usmjerena na zapošljavanje tokom sredine Fedovog mandata, zajedno sa usporavanjem inflacije, mogla bi stvoriti osnovu za odluku da se kamatna stopa snizi u narednim mjesecima.
Fed je odlučio da ključnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,3 posto, što je najviše u posljednje 23 godine, iako su izabrani predstavnici Demokratske stranke i neki ekonomisti tražili da se kamatne stope snize kako bi se potakao privredni rast i spriječila otpuštanja.
Republikanci, uključujući njihovog kandidata za predsjednika Donalda Trumpa, smatraju da bi snižavanje kamatne stope uoči predsjedničkih izbora u novembru moglo izgledati politički motivisano, prenosi Beta.