Inflacija u eurozoni 2,6 posto, u Hrvatskoj 3,4 posto

Ubrzani rast cijena u julu odražava naglo poskupljenje energije – za 1,3 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, najsnažnije od početka prošlogodišnjeg proljeća.

Belgija se i u julu izdvojila daleko najsnažnijim rastom cijena na godišnjem nivou – za 5,5 posto (AP)

Inflacija u eurozoni ponovno je blago ubrzala u julu pod utjecajem naglog poskupljenja energije, a Hrvatska je rastom potrošačkih cijena još bila iznad prosjeka, pokazali su podaci Evropskog statističkog ureda – Eurostat.

Godišnja stopa inflacije u eurozoni, mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP), iznosila je u julu 2,6 posto, izračunali su statističari, što je isto kao i u maju kada je rast cijena blago ubrzao prvi put od kraja prošle godine. U junu je inflacija ponovno blago oslabila i kliznula na 2,5 posto.

Ubrzani rast cijena u julu odražava naglo poskupljenje energije – za 1,3 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, najsnažnije od početka prošlogodišnjeg proljeća.

Usluge najviše poskupjele

Najsnažnije su i u julu poskupjele usluge – za četiri posto, otprilike kao i u prethodnom mjesecu.

Svježa hrana poskupjela je jedan posto, nešto blaže nego u prvom ljetnom mjesecu, pokazuju izračuni evropskih statističara.

Kad se isključe energija i svježa hrana, godišnja stopa inflacije u eurozoni iznosila je u julu 2,8 posto i bila je ista kao u junu.

Reklama

Hrvatska uz Estoniju i Nizozemsku

Belgija se i u julu izdvojila daleko najsnažnijim rastom cijena na godišnjem nivou – za 5,5 posto, pokazuje Eurostatov izvještaj. Slijede Estonija i Nizozemska gdje su cijene porasle za 3,5 posto.

U istoj grupi je i Hrvatska s rastom potrošačkih cijena za 3,4 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, najblažim od augusta 2021. godine. U junu su cijene porasle za 3,5 posto.

Indeks potrošačkih cijena Državnog zavoda za statistiku (DZS) pokazuje da su cijene u Hrvatskoj u julu bile više za 2,3 posto nego u istom prošlogodišnjem mjesecu.

Najblaži rast cijena na godišnjem nivou, mjeren HICP-om, bilježile su Finska i Latvija za 0,6, odnosno 0,8 posto, pokazuju Eurostatove tablice.

Izvor: Agencije

Reklama