Mala preduzeća u SAD-u sve pesimističnija
Četvrtina vlasnika malih preduzeća izjavila je da im je najveći problem u poslovanju inflacija, zbog većih troškova inputa i rada.
Raspoloženje malih preduzeća u SAD-u spustilo se u martu na najniži nivo u više od 11 godina, uz znatno pogoršana očekivanja prometa, pokazalo je istraživanje Nacionalne federacije nezavisnih kompanija (NFIB).
Indeks optimizma malih preduzeća pao je u martu za 0,9 bodova u odnosu na februaru, na 88,5 bodova, najniži nivo od decembra 2012. godine. To znači da njegova vrijednost već nešto više od dvije godine zaostaje za 50-godišnjim prosjekom koji iznosi 98 bodova.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSAD obustavlja nova sredstva za programe pomoći u svijetu, osim za Izrael i Egipat
Senat tijesnom većinom potvrdio Petea Hegsetha za američkog ministra odbrane
Prodaja kuća u SAD-u pala na najniži nivo u tri decenije
Znatno više malih preduzeća sada očekuje slabiji promet u idućem periodu, prema neto negativnom udjelu onih koji očekuju bolji rezultat, većem za osam postotnih bodova nego u februaru.
Četvrtina vlasnika malih preduzeća izjavila je da im je najveći problem u poslovanju inflacija, zbog većih troškova inputa i rada, što predstavlja povećanje za dva postotna boda u odnosu na februar.
Podizanje cijena
Zato nešto više od četvrtine njih planira podići prosječne prodajne cijene, znatno više nego u februaru.
Podizanje cijena bilo je do sada najraširenje u sektorima finansija, maloprodaje, građevinarstva, veleprodaje i prijevoza.
Uvećan je i udio preduzeća koja su podigla plaće radnika, uprkos slabijoj potražnji za radnom snagom.
Prošle sedmice udruženje je izvijestilo da su njihovi planovi u martu bili na najnižem nivou od maja 2020. godine.
Nestašica radne snage, kvalificirane i nekvalificirane, najviše muči male kompanijama u sektorima prijevoza, građevinarstva i uslužnih djelatnosti, navodi udruženje.