Kina pokrenula spor protiv SAD-a zbog ‘diskriminatornih’ subvencija
Kina pokreće postupak pred Svjetskom trgovinskom organizacijom kako bi ‘zaštitila legitimne interese kineske industrije električnih vozila i sačuvala ravnopravnu utakmicu na globalnom tržištu’.
Kina je pred Svjetskom trgovinskom organizacijom (WTO) pokrenula spor protiv Sjedinjenih Američki Država zbog “diskriminatornih” subvencija za proizvodnju električnih automobila, saopćio je Kineski odbor pri WTO-u.
Kina je pred WTO-om pokrenula postupak zbog, “u osnovi, diskriminatornih subvencija” u američkom Zakonu o smanjenju inflacije (IRA) koje su, kako navode, rezultirale isključivanjem s američkog tržišta robe iz Kine i drugih članica WTO-a, prenosi Hina.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSlučaj Grenland: Imperijalizam je ponovno u trendu
Zašto se Indijci dodvoravaju talibanima
Biden: Naša partnerstva smo osnažili i stvorili nova kako bi se suprotstavili Kini
„Pod izgovorom odgovora na klimatske promjene, smanjenja ugljičnih emisija i zaštite okoliša, (te subvencije) zapravo su uvjetovane kupovinom i korištenjem robe iz SAD-a, odnosno uvozom iz određenih regija”, saopćio je kineski odbor pri WTO-u.
Kinesko ministarstvo trgovine poziva Washington da „trenutno korigira diskriminatornu industrijsku politiku i sačuva stabilnost globalnih industrijskih i opskrbnih lanaca za nova energetska vozila”, rekla je glasnogovornica Ministarstva u Pekingu.
Kineski odbor saopćio je da pokreće postupak pred WTO-om „kako bi zaštitio legitimne interese kineske industrije električnih vozila i sačuvao ravnopravnu utakmicu na globalnom tržištu”.
SAD može uložiti žalbu
Zvaničnik WTO-a potvrdio je da su zaprimili zahtjev Kine za konsultacije o toj temi, ne navodeći pojedinosti.
Ured Američkog ministarstva trgovine nije odmah odgovorio na upit Reutersa da komentira kineski potez.
Nakon žalbe, WTO osniva vijeće za rješavanje spora i obično donosi odluku za šest mjeseci, a često im treba i više vremena.
Ako WTO presudi u korist Kine, Washington može uložiti žalbu i iskoristiti pravni vakuum koji traje još od decembra 2019. zbog protivljenja Washingtona imenovanju sudija Glavnog žalbenog vijeća WTO-a.
SAD traži reformu tog tijela, tvrdeći da prekoračuje ovlasti. Pokrenuti su i pregovori koji nailaze na brojne prepreke, napominje Reuters.