Trump prijeti BRICS-u ako odustane od dolara i stvori novu valutu

Američki dolar se smatra globalnom rezervnom valutom, budući da čini oko 58 posto rezervi Međunarodnog monetarnog fonda.

Američki dolar se smatra globalnom rezervnom valutom, budući da čini gotovo 58 posto rezervi MMF-a (EPA)

Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump upozorio je zemlje BRICS-a kako će od njih zahtijevati da se obavežu da neće stvarati novu valutu kao alternativu američkom dolaru u međusobnim transakcijama, ponavljajući prijetnje da će članicama ovog bloka nametnuti stopostotne carine na uvoz.

“Gotovo je s idejom da se zemlje BRICS-a pokušavaju odmaknuti od dolara dok mi mirno stojimo po strani i gledamo”, napisao je Trump na društvenoj mreži Truth Social.

“Zahtijevamo da se te zemlje obavežu da neće stvarati novu BRICS valutu niti podržati bilo koju drugu valutu koja bi zamijenila moćni američki dolar. U suprotnom, suočit će se sa stopostotnim carinama i trebali bi očekivati da će se oprostiti od trgovanja s našom sjajnom američkom ekonomijom.”

Tokom predizborne kampanje Trump je obećao da će odustajanje od američkog dolara skupo koštati zemlje koje to urade, prijeteći da će upotrijebiti carine kako bi osigurao da te zemlje poštuju pravila. Posljednje prijetnje su dobile novi značaj dok se novoizabrani predsjednik sprema ponovno preuzeti vlast u januaru, prenosi Bloomberg.

Visoki troškovi

Američki predsjednik i njegovi ekonomski savjetnici razgovarali su o načinima kažnjavanja saveznika i protivnika koji se žele uključiti u bilateralnu trgovinu u valutama koje nisu dolar. Te mjere uključuju razmatranje opcija kao što su kontrola izvoza, naknade za manipulaciju valutama i nameti na trgovinu, navodi Bloomberg, pozivajući se na osobe upoznate s ovom temom.

Trump već dugo naglašava da želi zadržati dolar kao svjetsku rezervnu valutu, a u intervjuu za CNBC u martu je rekao da neće dopustiti zemljama da napuste dolar jer bi to bio “udarac za zemlju”.

Michael Pettis, saradnik Carnegie fondacije za međunarodni mir, smatra da upozorenje novoizabranog predsjednika protiv članica BRICS-a ukazuje na to “koliko je dolazeća administracija zbunjena u vezi sa sistemom globalne trgovine i kapitala”.

“Sjedinjene Američke Države ne mogu smanjiti svoj trgovinski deficit i povećati globalnu dominaciju dolara jer to nameće dijametralno suprotne uvjete”, napisao je Pettis na svom nalogu na platformi X.

Smanjenje napetosti

U izvještaju objavljenom na portalu The National Interest stoji da zemlje BRICS-a rade na ublažavanju međusobnih bilateralnih napetosti, u vrijeme kada se zemlje globalnog juga udaljavaju od toga da ovise o pomoći Washingtona, što predstavlja veliki izazov za Sjedinjene Američke Države kako bi se prilagodile tim ubrzanim geopolitičkim promjenama.

U izvještaju se navodi da je ruski predsjednik Vladimir Putin potvrdio da grupa BRICS predstavlja utočište za zemlje pogođene kaznenom vašingtonskom upotrebom dolara, ali je objasnio da Rusija sama ne može stvoriti alternativni finansijski sistem, zbog čega je saradnja sa zemljama globalnog juga glavni fokus njegove strategije.

Kako se navodi, Putin smatra da sistemi prekograničnog plaćanja, koji se temelje na lokalnim valutama, predstavljaju idealno rješenje za oslobađanje zemalja BRICS-a od finansijskog sistema kojim dominiraju Sjedinjene Američke Države. Također, predstavljaju ključan alat za uspostavljanje kanala koji omogućuju državama članicama da obavljaju svoje finansijske transakcije zaobilazeći bilo kakvo američko uplitanje.

U izvještaju se naglašava da je ideja o usvajanju jedinstvene valute za zemlje BRICS-a još teško ostvariva, s obzirom na velike razlike u nacionalnim interesima i finansijskim politikama Indije, Rusije, Kine, Brazila i Južne Afrike. Nedavno proširenje grupe, koje uključuje zemlje poput Irana, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Egipta i Etiopije, dodatno povećava ove izazove i potvrđuje da BRICS trenutno nije zainteresiran za pokretanje jedinstvene valute.

Međutim, to ne znači da će se tempo globalne dedolarizacije usporiti. Štaviše, promjene su se znatno ubrzale nakon što je Moskva pribjegla plaćanju u rubljama i zlatu kako bi ublažila utjecaj zapadnih sankcija i izlazak iz međunarodnih platnih sistema poput SWIFT-a.

U međuvremenu, Peking je proširio svoje sporazume o razmjeni plaćanja s državama poput Argentine kako bi omogućio direktno trgovanje u juanu (kineskoj valuti), dok kineska digitalna valuta e-CNY pruža dodatne mogućnosti za istiskivanje dolara s globalne finansijske scene.

Globalno prestrojavanje

Izvještaj The National Interesta skreće pažnju na to da najveći izazov s kojim se Washington suočava nije samo gubitak dominacije dolara, već preoblikovanje globalnih poredaka čime se smanjuje američki utjecaj. BRICS je postao nova međunarodna platforma za rješavanje velikih kriza, preoblikovanje globalne trgovine i razvoj projekata koji zaobilaze američki utjecaj.

Iako neke članice BRICS-a nisu pojedinačno neprijateljski raspoložene prema Washingtonu, grupa kao cjelina nastoji stvoriti novi ekonomski poredak koji ima veću nezavisnost od Sjedinjenih Američkih Država, pokazuje izvještaj.

U izvještaju se navodi da BRICS nije ograničen na svoju diplomatsku ulogu, već je postao platforma za komercijalni napredak, uključujući inicijativu “Berza žitarica”, koju je predložila Ruska Federacija za jačanje lanaca opskrbe poljoprivrednim proizvodima i reguliranje cijena žitarica daleko od vanjskih spekulacija.

Napominje se i to da BRICS radi na pružanju alternativa tradicionalnom finansiranju razvoja kojim dominira Zapad. Prije samita 2024. godine, ruski ministar finansija Anton Siluanov kritizirao je Međunarodni monetarni fond i Svjetsku banku, pozivajući na uspostavu novih institucija unutar BRICS-a. Grupa je 2015. godine osnovala “Novu razvojnu banku” (NDB) za finansiranje tržišta u nastajanju, koja je do sada finansirala 96 projekata u vrijednosti 32,8 milijardi dolara.

U izvještaju se upozorava da bi uspjeh BRICS-a u razvoju prekograničnih sistema plaćanja i njegov nastavak djelovanja kao platforme za bilateralne i multilateralne razgovore mogao smanjiti utjecaj Sjedinjenih Američkih Država na globalnom nivou, zbog čega se naglašava potreba da Washington preispita svoju politiku, ojača svoje odnose sa zemljama globalnog juga i poduzme korake kako bi se osiguralo da uvjeti zajmova Međunarodnog monetarnog fonda ne guraju zemlje u razvoju prema BRICS-u.

Dominacija dolara

Američki dolar se smatra globalnom rezervnom valutom, budući da čini gotovo 58 posto rezervi Međunarodnog monetarnog fonda.

Dolar je valuta koja se koristi u 80 posto prekograničnih transakcija, a također je i valuta plaćanja u većini zemalja u svijetu, uz nacionalne valute koje izdaju centralne banke tih zemalja.

Iako američka valuta uživa izuzetan status u međunarodnoj trgovini i finansijskim tržištima, njegova snaga (porast njihove vrijednosti u odnosu na druge valute) može dovesti do ozbiljnih ekonomskih posljedica, posebno u svjetlu velikog nesrazmjera među svjetskim ekonomijama.

Izvor: Agencije

Reklama