Najave sankcija protiv Rusije i Irana podigle cijene nafte

Cijena barela na londonskom tržištu porasla je 4,7 posto – na 74,49 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 6,1 posto – na 71,29 dolara.

Sankcije bi mogle izazvati ozbiljne poremećaje u izvozu ruske nafte glavnim kupcima Indiji i Kini (Mladen Balinovac / Getty Images - Illustration)
Nakon što su pale dvije sedmice zaredom, prošlih su sedam dana cijene nafte nadoknadile sve te gubitke (Mladen Balinovac / Getty Images)

Na svjetskim tržištima cijene nafte su prošle sedmice znatno porasle, nakon 15 dana pada, jer bi nove sankcije zapadnih zemalja protiv Rusije i Irana mogle smanjiti ponudu crnog zlata.

Cijena barela na londonskom tržištu porasla je 4,7 posto – na 74,49 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 6,1 posto – na 71,29 dolara, prenosi Hina.

Nakon što su pale dvije sedmice zaredom, prošlih su sedam dana cijene nafte nadoknadile sve te gubitke i dosegle najviše iznose u više od tri sedmice.

Posljedica je to, među ostalim, najave EU-a o dodatnim sankcijama na rusku naftu zbog rata u Ukrajini. O strožijim sankcijama na rusku naftu razmišlja se i u Washingtonu.

Snižavanje kamatnih stopa potiče potražnju

„EU-ovo zaoštravanje sankcija Rusiji potaklo je cijene nafte, a SAD signalizira da bi se mogao pridružiti, pa se očekuje smanjenje isporuke ruske nafte brodovima“, objašnjava John Evans iz PVM-a.

Velika Britanija, Francuska i Njemačka poručile su da su spremne uvesti sankcije protiv Irana kako bi spriječile tu zemlju u razvoju nuklearnog oružja.

Cijene nafte porasle su i zahvaljujući podatku o povećanom kineskom uvozu nafte u novembru, pa se spekulira da bi uvoz mogao ostati pojačan i na početku 2025. godine jer bi rafinerije mogle nabavljati više nafte od Saudijske Arabije zbog nižih cijena.

Osim toga, centralne banke u svijetu, zahvaljujući popuštanju inflacije, snižavaju kamatne stope, što bi trebalo potaknuti rast ekonomija, pa i potražnje za naftom.

Izvor: Agencije

Reklama