Institut: Njemačka ekonomija će vjerovatno stagnirati i u 2025.

Njemački BDP smanjit će se u ovoj godini za 0,2 posto, pokazuju novi izračuni Instituta za svjetsku ekonomiju (IfW), dvostruko snažnije no što su pokazivale jesenske prognoze.

Štrajk radnika protiv planiranog smanjenja plata i mogućeg zatvaranja tvornica u Hannoveru (Fabian Bimmer / Reuters)

Njemačka ekonomija vjerovatno će stagnirati i u 2025. godini pod pritiskom krize u industriji i najavljenih američkih carina, procijenio je Institut za svjetsku ekonomiju (IfW) iz Kiela.

Njemački BDP smanjit će se u ovoj godini za 0,2 posto, pokazuju novi izračuni IfW-a, dvostruko snažnije no što su pokazivale jesenske prognoze. U 2025. aktivnost će stagnirati, procjenjuju u Institutu, dok su dosadašnje prognoze pokazivale 0,5-postotni rast aktivnosti, prenosi Hina.

“Njemačka ekonomija zaglibila je u stagnaciji i trenutno se ne naziru znakovi primijetnog oživljavanja aktivnosti”, zaključuju u IfW-u.

Pogoršanje krize

Procjena za narednu godinu snižena je zbog pogoršanja krize u industriji i očekivanih američkih carina nakon ulaska Donalda Trumpa u Bijelu kuću.

“Neočekivani vanjski faktori mogu donijeti minus, ali i plus u privrednoj aktivnosti”, ističe čelnik IfW-a Moritz Schularick, napominjući da će “protekcionistički planovi nove američke administracije vjerovatno dodatno zakočiti (njemački) izvoz”.

Njemački izvoznici već sada ne mogu držati korak sa svijetom zbog oslabljene konkurentnosti, upozoravaju u Institutu, procijenivši da će se njemački izvoz i ove i iduće godine vjerovatno smanjiti za po jedan posto.

Recesija i na tržištu rada

Oporavak se može očekivati tek u 2026. kada bi isporuke po njihovim procjenama trebale porasti za 1,8 posto.

“Recesija je u međuvremenu stigla i na tržište rada i stopa nezaposlenosti vjerovatno će (u 2025) porasti na 6,3 posto, s ovogodišnjih šest posto”, napominju u Institutu.

Nova vlada mogla bi pomoći definiranjem jasnijeg smjera za privredu, dodaju ekonomski stručnjaci i “period izražene ekonomske i političke neizvjesnosti mogao bi se skratiti za više od pola godine”.

Izvor: Agencije

Reklama