Kineski izvoz porastao 12,7 posto u oktobru, najbrže u dvije godine
Izvještaj je objavljen nakon pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u SAD-u, koji je najavljivao da će povećati carine na robu iz Kine i do 60 posto.
Kineski izvoz je porastao za 12,7 posto u oktobru i to predstavlja najbrži mjesečni rast u protekloj godini, prema podacima državne carine.
Izvještaj je objavljen nakon pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u SAD-u, koji je najavljivao da će povećati carine na robu iz Kine i do 60 posto.
Nastavite čitati
list of 4 itemsKina oko Tajvana rasporedila najveću flotu u posljednje tri decenije
Arktik kao novo žarište: Kanada se suprotstavlja Rusiji i Kini
Tajvan podigao stepen pripravnosti zbog kineskih ratnih brodova
U izvještaju se navodi i da je kineski uvoz opao za 2,3 posto u oktobru, dok je trgovinski suficit porastao na 95,7 milijardi dolara (88 milijardi eura) u istom periodu, prenosi Beta.
Izvoz je daleko nadmašio procjene analitičara da će biti oko 5,5 posto i primjetno je nadmašio septembarski rast od samo 2,4 posto. To je najveći rast od jula 2022. godine.
U oktobru se, također, kineska proizvodna aktivnost provećala prvi put nakon višemjesečnog pada.
Rast oktobarskog izvoza pokazuje održivu potražnju za kineskom robom u inozemstvu, dok je potražnja na domaćem tržištu i dalje slaba.
Izvoz Kine u Rusiju porastao je za gotovo 27 posto u odnosu na isto vrijeme prošle godine, najbržim tempom u posljednjih 11 mjeseci. Izvoz u SAD je porastao za osam posto na godišnjem nivou, dok je isporuka u Evropsku uniju porasla za gotovo 13 posto.
Kineski izvoz u članice Asocijacije zemalja jugoistočne Azije (ASEAN), najvećeg trgovinskog partnera Kine po regijama, porastao je za 16 posto.
Pad industrije nekretnina glavna prepreka
Ekonomisti kažu da bi efekat viših carina s Trumpom stupio na snagu tek sljedeće godine.
“Iako bi Trumpovo predloženo povećanje carina naštetilo izvoznom sektoru, njihov utjecaj bi bio manje značajan nego što mnogi strahuju da mislimo da bi mogle smanjiti obim izvoza za gotovo tri posto i da se, možda, neće osjetiti do druge polovine 2025. godine”, navodi se u izvještaju.
SAD i Evropa su nedavno podigle carine na kineski izvoz električnih vozila i drugih proizvoda, pomračujući izglede za kinesku trgovinu kao pokretač rasta. Produženi pad u industriji nekretnina, također, ostaje glavna prepreka kineskoj ekonomiji.
Kineski ekonomisti i vlasti već su najavili niz mjera za jačanje ekonomije, uključujući 200 milijardi juana (26,2 milijardi eura) iz budžeta za sljedeću godinu za potrošnju i građevinske projekte.
Očekuje se da će Peking predstaviti dugo očekivani paket stimulansa u petak tokom sastanka najvišeg zakonodavnog tijela, čiji je cilj jačanje ekonomije usred deflatornih pritisaka i slabe potrošnje.