Volkswagen produžio partnerstvo s kineskim SAIC-om

Njemački automobilski div naznačio je produženjem ugovora da računa na kineskog partnera uprkos dodatnim carinama EU-a na uvoz njegovih automobila od 37,6 posto.

VW i SAIC osnovali su zajedničku kompaniju prije 40 godina (Kim Kyung-Hoon / Reuters)

Njemački automobilski div Volkswagen (VW) produžio je partnerstvo s kineskim SAIC-om kroz zajedničku kompaniju do 2040. godine, naglasivši važnost tržišta azijskog diva i gradnju konkurentne pozicije na svjetskom nivou.

VW i SAIC osnovali su zajedničku kompaniju prije 40 godina, a sad su produžili partnerstvo za deset godina, prenosi njemačka agencija dpa.

“Produženjem dugoročnog ugovora podvlačimo važnost saradnje i kineskog tržišta za grupu Volkswagen”, piše u saopćenju njemačke kompanije.

“Ubrzavamo transformaciju SAIC Volkswagena u skladu s našom strategijom ‘U Kini, za Kinu’ na svim nivoima i namjeravamo do 2026. izvesti na cestu novu generaciju električnih vozila kako bismo ekonomski i tehnološki osigurali naše partnerstvo za budućnost”, dodaju.

Njemačka kompanija želi “produbiti integraciju u kineski ekosistem” i osigurati pristup kineskim inovacijama, “što grupi Volkswagen donosi i stratešku konkurentnu prednost na globalnom nivou”, naglasili su.

Cilj VW-a i SAIC-a je osigurati vodeću tržišnu poziciju za SAIC Volkswagen (SVW) brendovima putničkih automobila Volkswagen i Audi u dobu “inteligentnih, potpuno umreženih električnih vozila”.

Izvršni direktor SAIC-a Wang Xiaoqiu rekao je da je fokus zajedničke kompanije “razvoj novih, inteligentnih električnih vozila kako bi se zadržala vodeća pozicija u industriji na području pametnih tehnologija.

Jačanje potražnje za električnim vozilima

Njemački automobilski div naznačio je produženjem ugovora da računa na kineskog partnera uprkos dodatnim carinama EU-a na uvoz njegovih automobila od 37,6 posto, prenijela je Hina.

Partneri su objavili i da su, “s obzirom na naglo jačanje potražnje za električnim vozilima i sve snažniji pritisak konkurencije”, odlučili ubrzati transformaciju mreže za proizvodnju, s fokusom na efikasnost troškova i proizvodnje.

“U tom kontekstu postojeći kapaciteti za proizvodnju vozila s motorima na unutrašnje sagorijevanje bit će u idućim godinama postupno smanjeni”, navedeno je uz saopćenju, uz napomenu da su brojni pogoni već prilagođeni proizvodnji električnih vozila ili čekaju “alternativna ekonomska rješenja”.

“To vrijedi i za pogon zajedničke kompanije u Urumqiju, koji je prodan iz ekonomskih razloga, u okviru prilagodbe kapaciteta”, dodaje se.

Urumqi se nalazi u kineskoj pokrajini Xinjiang i Volkswagen je već dugo pod pritiskom javnosti u zapadnim zemljama da ga proda, uz tvrdnje o navodnom kršenju prava ujgurske manjine.

VW ne proizvodi automobile u Xinjiangu od 2019. godine. Na vrhuncu, između 2015. i 2019. godine, tvornica je zapošljavala gotovo 650 ljudi, pokazuju podaci VW-a, a proteklih godina taj pogon je bio fokusiran na tehnička prilagođavanja i testiranje vozila.

Izvor: Agencije

Reklama