Oštar pad cijena nafte nakon četiri sedmice rasta

Cijena barela na londonskom tržištu pala je prošle sedmice 5,4 posto – na 81,66 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 5,6 posto – na 77,87 dolara.

Utovar nafte u lukama na zapadu Rusije tokom aprila vjerovatno će dosegnuti najviši nivo od 2019. godine, što ukazuje na pojačanu ponudu (Reuters)

Na svjetskim tržištima cijene nafte prošle sedmice su pale više od pet posto, nakon četiri sedmice rasta, jer se očekuje slabljenje potražnje, s obzirom da će centralne banke zbog visoke inflacije najvjerovatnije nastaviti podizati kamatne stope.

Cijena barela na londonskom tržištu pala je prošle sedmice 5,4 posto – na 81,66 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 5,6 posto – na 77,87 dolara, prenosi Hina.

Nakon četiri sedmice rasta cijena zbog očekivanja da će potražnja ojačati, proteklih dana su cijene pale jer je vrlo izgledno da će američka centralna banka nastaviti povećavati kamatne stope.

Premda inflacijski pritisci u SAD-u postepeno popuštaju, dok rast ekonomije usporava, to je, čini se, i dalje nedovoljno, pa čelnici Feda poručuju da će nastaviti podizati kamate.

Zbog toga se na tržištu novca procjenjuje da postoji više od 80 posto izgleda da će američka centralna banka na sjednici početkom maja povećati kamate za daljnjih 0,25 postotnih bodova, u raspon od pet do 5,25 posto.

Ohrabruju signali iz Kine

Uskoro se očekuje i daljnje povećanje kamata Evropske centralne banke (ECB), što znači da se očekuje i usporavanje rasta ekonomije eurozone, a time i potražnje za naftom.

Cijene su prošle sedmice pritisle i vijesti da će utovar nafte u lukama na zapadu Rusije tokom aprila vjerovatno dosegnuti najviši nivo od 2019. godine, što ukazuje na pojačanu ponudu.

S druge strane, podršku cijenama pruža najava Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezinih saveznica da će od maja do kraja godine dodatno smanjiti ponudu kako bi uravnotežili tržište, s obzirom na moguće slabljenje potražnje ovog ljeta.

Trgovce, također, ohrabruje oporavak ekonomije i potražnje u Kini, nakon ukidanja strogih mjera suzbijanja Covida.

Izvor: Agencije

Reklama