Japan traži od kompanija da odbiju plaćanje u rubljama
Rusija je nedavno iznijela zahtjev da ‘neprijateljske zemlje’ moraju plaćati prirodni gas u rubljama, nakon što su se SAD i evropski saveznici udružili u nizu sankcija protiv Moskve.

Japanska vlada će od tamošnjih kompanija tražiti da odbiju zahtjev Rusije za plaćanje u rubljama za ekonomske transakcije, posebno kada se govori o energetskom sektoru, javlja AFP.
Rusija je prošle sedmice iznijela zahtjev da “neprijateljske zemlje moraju plaćati prirodni gas u rubljama”, a ne eurima, nakon što su se Sjedinjene Američke Države i evropski saveznici udružili u nizu sankcija usmjerenih protiv Rusije.
Zabrana izvoza luksuzne robe
Japan je najavio i kako će zabraniti izvoz luksuzne robe u Rusiju, a ta odluka stupa na snagu 5. aprila, objavilo je Ministarstvo privrede, trgovine i industrije.
Proizvodi za koje se zabranjuje izvoz iz Japana u Rusiju uključuju luksuzne automobile, motocikle, alkoholna pića, kozmetiku, modne predmete i umjetnička djela, prenijela je Fena.