Narodna banka tvrdi da je Sberbank Srbija likvidna
Evropska centralna banka je objavila da će evropske podružnice ruske Sberbanke vjerovatno propasti zbog velikog odliva depozita, nakon uvedenih sankcija koje imaju za cilj da kazne Moskvu zbog napada na Ukrajinu.

Narodna banka Srbije (NBS) poručila je da je Sberbank Srbija visoko likvidna i dobro kapitalizovana i da se na nju ne odnosi procjena Evropske centralne banke (ECB) o mogućem bankrotu zbog velikog odliva depozita, koji je registrovan u podružnicama u Austriji, Sloveniji i Hrvatskoj, javlja Tanjug.
“U vezi sa merama ECB-a i Jedinstvenog odbora za restrukturiranje banaka prema Sberbank Europe AG Beč, koja je vlasnik Sberbank Srbija, obaveštavamo javnost da je ova banka, koja posluje kao samostalno pravno lice sa sedištem u Srbiji, visoko likvidna i dobro kapitalizovana, a osnovni izvori njenog finansiranja obezbeđeni su na domaćem tržištu, i navedene odluke se ni u kom slučaju ne odnose na Sberbank Srbija”, navodi NBS.
Evropska centralna banka je ranije objavila da će evropske podružnice ruske Sberbanke vjerovatno propasti zbog velikog odliva depozita, nakon uvedenih sankcija koje imaju za cilj da kazne Moskvu zbog napada na Ukrajinu.
Zbog toga je evropski Jedinstveni odbor za sanaciju uveo moratorijum na plaćanja Sberbanke u Austriji, Sloveniji i Hrvatskoj i sada će procijeniti da li je u javnom interesu spašavanje tog kreditora.
Dinarski i devizni depoziti osigurani
Narodna banka Srbije ističe da su stabilnost i sigurnost poslovanja svih banaka u Srbiji, kao i štednih depozita u potpunosti očuvani, i podsjeća da su i dinarski i devizni depoziti klijenata u bankama, u skladu sa odredbama Zakona o osiguranju depozita, osigurani do iznosa od 50.000 eura u dinarskoj protivvrijednosti.
Iz NBS-a proučuju da neprekidno prate i analiziraju situaciju u finansijskom sektoru, kao i stanje na cjelokupnom domaćem i međunarodnom tržištu, posebno sada u uslovima pojačane geopolitičke neizvjesnosti izazvane krizom u Ukrajini.
“Osim što pomno prati poslovanje Sberbank Srbija i sve ključne pokazatelje i kretanja, NBS ima i kontinuiranu komunikaciju sa rukovodstvom banke, i tokom celog tog procesa nisu identifikovani bilo kakvi problemi u poslovanju banke”, piše centralna banka u Srbiji.
NBS će, dodaje se dalje, ako bi bilo neophodno, preduzeti sve potrebne mjere koje ima na raspolaganju u cilju očuvanja stabilnosti poslovanja banke, a time i monetarne i finansijske stabilnosti odnosno makroekonomske stabilnosti u cjelini.
“Ako bi se za tim javila potreba, NBS na raspolaganju ima i čitav niz instrumenata i regulatornih mera kojima može da reaguje brzo i efikasno i da time obezbedi likvidnost, odnosno ispunjenje svih obaveza ove banke prema deponentima u svakom trenutku”.
Centralna banka Srbije takođe ocjenjuje da će na poslovanje Sberbank Srbija dodatno pozitivno uticati i činjenica da je dala prethodnu saglasnost, po zahtjevu AIK banke, za sticanje vlasništva u Sberbank Srbija, te da je u toku finalizacija procesa promjene vlasništva u u toj banci.
Posluju u nekoliko evropskih država
ECB je objavio da je Sberbank Europe AG, sa sjedištem u Austriji i filijalama u Hrvatskoj i Sloveniji, “iskusila znatan odliv depozita kao rezultat uticaja geopolitičkih tenzija na reputaciju”, ocijenivši da te tri podružnice ruskog kreditora “propadaju ili će vjerovatno propasti zbog pogoršanja njihove likvidnosne situacije”.
Prema ocjeni ECB-a, spomenuta tri ogranka Sberbanke u Evropi vjerovatno neće moći da plate svoje dugove ili druge obaveze kada dospiju.
Evropski monetarni regulator dodaje da nema raspoloživih mjera koje bi dale realnu šansu za vraćanje pozicije Sberbanke na nivou grupe ili njenih podružnica unutar bankarske unije.
ECB još ističe da Sberbank Europe takođe ima podružnice izvan Evropske bankarske unije, uključujući Srbiju te bosanskohercegovačke entitete Federaciju BiH i Republiku Srpsku, te da je, s obzirom na to da one ne spadaju u nadležnost ECB-a, kontaktirala nacionalne nadležne organe u tim jurisdikcijama.
Podružnice Sberbank Europe takođe posluju u Mađarskoj, Češkoj i Njemačkoj. Depoziti stanovništva u bankama u EU garantovani su do iznosa od 100.000 eura.