S&P: Najniži kreditni rejting Crne Gore od 2006.

Ocjena kreditnog rejtinga države važna je za procjenu kreditne sposobnosti, a negativan rejting znači teže i skuplje zaduživanje i lošiju investicionu atraktivnost.

Iz S&P očekuju postepeni oporavak ekonomije što će zavisiti od globalnog progresa u vakcinaciji (Al Jazeera)

Crna Gora bilježi najniži kreditni rejting od sticanja samostalnosti 2006, nakon što je međunarodna agencija Standard and Poor”s (S&P) smanjila dugoročni kreditni rejting Crne Gore sa B+ na B, uz, kako se navodi, stabilan izgled.

Kao razlozi smanjenja se navode oslabljena fiskalna i platnobilansna pozicija zemlje i pad BDP od 15,5 posto.

Predviđaju da će javni dug u prosjeku iznositi skoro 80 posto BDP na srednji rok, što je za oko za dvadeset postotnih poena više u odnosu na projekciju S&P prije pandemije i očekuju postepeni oporavak ekonomije što će zavisiti od globalnog progresa u vakcinaciji, piše podgorički portal CdM, prenosi Tanjug.

Ističu i da je u Crnoj Gori povećano učešće vanjskog duga u ukupnom, ukazujući na rastuću međuzavisnost fiskalnih i eksternih neravnoteža.

U S&P navode da, imajući u vidu pad ekonomije zbog COVID-a i oslabljenu fiskalnu poziciju, očekuju da će se deficit javnih finansija spustiti na oko tri posto BDP tek 2023.

Rizik da vlasti neće moći kontrolisati nivo tekuće potrošnje

Iz S&P, međutim, navode da “postoji rizik da vlasti možda neće biti u mogućnosti da kontrolišu nivo tekuće potrošnje imajući u vidu historiju labave kontrole, heterogenu prirodu nove vladajuće koalicije i tanku parlamentarnu većinu”.

U Agenciji, navodi se, očekuju dinamičniji oporavak ekonomije na srednji rok nakon pada u 2020, izazvanog korona virusom.

S&P računa da Crna Gora ima fiskalni prostor nakon emisije obveznica od 750 miliona eura za finansiranje budžeta u narednih 12 mjeseci i da će distribucija vakcine biti uspješna, pa zbog toga projektuje stabilne izglede.

Međutim, u pesimističkom scenariju kažu da “rejting može biti pod pritiskom ako se crnogorska ekonomija ne oporavi tokom 2021-2022, što će značiti dalji pritisak na već slabu fiskalnu poziciju.”

Ocjena kreditnog rejtinga države važna je za procjenu kreditne sposobnosti, a negativan rejting znači teže i skuplje zaduživanje i lošiju investicionu atraktivnost.

Izvor: Agencije