Svjetska banka: Ekonomije u usponu porast će 3,6 posto
U vrijeme pandemije korona virusa najteže su pogođene privrede koje u velikoj mjeri zavise od usluga i turizma.

Ekonomije u usponu i zemalja u razvoju u regiji Evrope i Centralne Azije ove godine će ostvariti rast od 3,6 posto, zahvaljujući oporavku izvoza i stabilizaciji cijena industrijskih proizvoda, objavila je u srijedu Svjetska banka u novom, ažuriranom izvještaju.
Umjeren rast u 2021. godine uslijedit će nakon pada od 2,0 procenta prošle godine, do kojeg je došlo uslijed poremećaja uzrokovanih pandemijom COVID-19, prenosi Tanjug.
Ekonomski pad je bio manji nego što se očekivalo zbog oporavka Turske, koji je bio snažniji od predviđenog, i otpornosti Rusije, kao dvije najveće privrede u toj regiji.
Najteže su pogođene privrede koje u velikoj mjeri zavise od usluga i turizma, imajući u vidu da su mjere socijalnog distanciranja i ograničenja kretanja dovele do trajnijeg slabljenja.
Očekuje se da će stopa regionalnog rasta dostići 3,8 posto u 2022. godine, kako efekti pandemije budu postepeno slabili, a trgovina i investicije ubrzavale rast.
Budućnost zavisi i od pandemije
Ovakvi izgledi su ipak veoma neizvjesni i rast može biti niži ukoliko borba s pandemijom potraje duže nego što se očekuje, dodaje se u izveštaju.
U cjelosti, uprkos oporavku rasta, povećnje bruto domaćeg proizvoda (BDP) po stanovniku u toj regiji je blaže i ispod trenda prije pandemije.
“Pandemija i dalje baca sjenku na ekonomsku aktivnost u Evropi i Centralnoj Aziji. Međutim, dok se kreatori politika hvataju ukoštac s kratkoročnim efektima na zdravlje, obrazovanje i privredu, trebali bi ugrabiti priliku da se pozabave dugoročnim izazovima podsticanja produktivnosti, izgradnje živahnijeg privatnog sektora, unapređenja institucija i prelaska na zelenije i inkluzivnije privrede, s manjom emisijom ugljika”, kaže Ana Bjerde, potpredsjednica Svjetske banke za Evropu i Centralnu Aziju.