Hoće li kineski izvoz rasti ako globalni lanci nabave i dalje budu poremećeni?

Zbog neizvjesnosti oko potražnje na globalnom tržištu, rastu sumnje oko toga da li će kineski izvoz moći održati snažan rast koji je imao na početku 2021. godine.

Rast kineskog izvoza ovisit će o utjecaju trenutne pandemije i oporavku poremećaja u lancu snabdijevanja (EPA)

Kent Liu strahuje od ogromnih gubitaka za svoju kompaniju koja nudi usluge digitalne štampe u južnokineskoj provinciji Guangdong, pogotovo što su njene profitne marže pale na najniže nivoe od jula zbog manjih narudžbi za fabrike odjeće i torbi u vlasništvu Liuovih glavnih lokalnih kupaca.

Poput Liua, mnogi mali i srednji kineski proizvođači zapeli su između rastuće cijene sirovina i transporta s jedne strane i slabe potražnje s druge strane.

Zbog neizvjesnosti oko potražnje na globalnom tržištu usred pandemije, rastu sumnje oko toga da li će kineski izvoz moći održati snažan rast koji je imao na početku 2021.

Glavni problemi koji utječu na kineski izvoz

Rast kineskog izvoza zavisit će od utjecaja tekuće pandemije i oporavka u poremećajima u lancu snabdijevanja, rekao je Zhang Yansheng, glavni istraživač u Kineskom centru za međunarodnu ekonomsku razmjenu.

Dodao je, tokom virtualnog seminara na kojem se raspravljalo o ekonomskim izgledima za Kinu 2022. godine, da će se neki poremećaji u globalnom lancu snabdijevanja nastaviti barem u prvoj polovini sljedeće godine, što znači da će rast izvoza biti manji nego što je bio u novembru.

List South China Morning Post prenio je riječi Liua Kaiminga, šefa Instituta za savremena posmatranja (ICO), da će troškovi sirovina nastaviti rasti sljedeće godine, uključujući građevinski materijal, drvo, papir, itd., ali ograničenom stopom povećanja. Dodao je da bi se logistički troškovi mogli smanjiti ako bude moguće lakše upravljati pandemijom.

Oxford Economics je također rekao, u istraživačkoj bilješci sredinom decembra, da bi se uska grla u transportu s kojima se suočava globalna brodarska industrija mogla nastaviti do druge polovine 2022. godine.

Pored povećanja cijena cargo usluga, nestašice sirovina i energije, industrijski izvoznici su zabrinuti zbog jačanja utjecaja kineske valute, skrećući pažnju na rizike da ona potencijalno padne ispod 6,3 u odnosu na dolar sljedeće godine.

To znači da će se američki dolar mijenjati za manji broj juana, što ukazuje na snagu kineske valute, a samim tim upućuje i na povećanje cijena kineskih proizvoda.

U svjetlu trgovinskih tenzija između Kine i Sjedinjenih Američkih Država i nametanja recipročnih carina, mnoge zemlje razmatraju diverzifikaciju svojih lanaca snabdijevanja dalje od Kine, kako bi osigurale kontinuitet isporuke i izbjegle daljnje troškove.

Uticaj pandemije i energetske krize na kinesku industriju

Kineska proizvodnja je patila 2021. godine, uprkos njenom iznenadnom snažnom oporavku prošle godine. Nedavna nestašica energije samo je dio problema, dok sve veći nedostatak radne snage može predstavljati trajniji problem.

Prema studiji koju je proveo China Enterprise News, pandemija korona virusa najviše je utjecala na mala i srednja preduzeća, budući da je 40,7 posto prijavilo neki oblik utjecaja.

Prema studiji, 38,9 posto malih i srednjih preduzeća je izjavilo da su u ćorsokaku zbog pandemije, dok su finansijska ograničenja navela 49,67 posto malih i srednjih preduzeća da predlože otpuštanje radnika na početku godine.

Restrikcije zbog COVID-19 otežale su putovanja mnogim radnicima koji redovno migriraju između provincija u potrazi za poslom. Druga najveća svjetska ekonomija također pati od energetske krize koja je dovela do nestanka električne energije u brojnim industrijskim pogonima, kao rezultat nedovoljne opskrbe ugljem i njegovih visokih cijena.

U razgovoru za Al Jazeeru, Gao Lai, menadžer praonice rublja u Pekingu, rekao je da zbog nestanka struje njegova kompanija nije mogla ispuniti zahtjeve mušterija, što je njegovoj firmi nanijelo materijalne gubitke.

Neke industrije u Kini zavise od australskog uglja, a Peking je prestao da uvozi devet miliona tona ove sirovine godišnje zbog sporova između dvije zemlje.

Wang Dan, ekonomska analitičarka magazina Economist, rekla je za Al-Jazeeru da se ekonomski i trgovinski odnosi između Kine i Australije neće poboljšati u bliskoj budućnosti, što znači da Kina mora uvoziti ugalj iz druge zemlje.

Šta će Kina učiniti da spasi svoje kompanije od kolapsa?

Na sastanku vlade, premijer Li Keqiang je objasnio kako će Peking usvojiti tržišni pristup za povećanje finansijske podrške mikro, malim i srednjim preduzećima, koja čine 60 posto nacionalnog BDP-a, te da će Kina pružiti podršku kompanijama koje čine okosnicu njene ekonomije.

Neke od mjera su da se postojeći inkluzivni alat za podršku produženju otplate kredita za mikro i mala preduzeća, koji je omogućio preduzećima da odgode otplatu glavnice kredita i kamata, zamijeni inkluzivnim kreditima.

Narodna banka Kine (Centralna banka) također će osigurati sredstva domaćim bankama koje izdaju inkluzivnije zajmove malim i srednjim preduzećima i samozaposlenima od sljedeće godine do kraja juna 2023., kako bi ih podstakli da izdaju više takvih kredita.

Inkluzivni zajmovi pružaju finansijsku podršku segmentima društva u nepovoljnom položaju i s niskim prihodima koji možda ne ispunjavaju uvjete za dobijanje klasičnih zajmova.

Ove promjene će, također, obuhvatiti uključivanje inkluzivnijih kredita za mala i mikro preduzeća u program rekreditiranja za mala preduzeća i poljoprivredu od sljedeće godine.

Program ciljanog kreditiranja malih preduzeća također je usmjeren na sektor električne energije, poljoprivrede i ruralne oblasti, kao i na smanjenje emisije ugljika.

Izvor: Al Jazeera

Reklama