Prošlogodišnji privredni pad SAD-a najveći od 1946.
Analitičari predviđaju snažan oporavak aktivnosti kasnije tokom 2021. godine, nakon što vakcine protiv korone budu šire distribuirane.

Sjedinjene Američke Države su u 2020. zabilježile privredni pad po godišnjoj stopi od 3,5 posto, najveći od Drugog svjetskog rata, zbog razornog utjecaja pandemije COVID-19 u uslužnim djelatnostima, kao što su ugostiteljstvo i aviosaobraćaj.
Privreda SAD-a je, međutim, posljednji kvartal 2020. zaključila rastom od 4,0 procenta međugodišnje, prema flash procjeni američkog Ministarstva privrede, prenosi Tanjug, pozivajući se na CNBC.
Američka ekonomija je ušla u recesiju u februaru prošle godine, mjesec prije nego što je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila zaraznu bolest COVID-19 pandemijom, nakon čega je bruto domaći proizvod (BDP) pao za rekordnih 31,4 posto u drugom tromjesečju, da bi se u naredna tri mjeseca oporavio za 33,4 procenta.
Oporavlja se rast lične potrošnje
U posljednjem lanjskom tromjesečju najveći pozitivan doprinos BDP-u dali su rast izvoza, nerezidencijalna fiksna ulaganja, potrošnja stanovništva, stambene investicije i povećanje zaliha, dok je negativan utjecaj imao pad državne potrošnje na saveznom, kao i na nivou pojedinačnih država i lokalnih samouprava.
Rashodi za ličnu potrošnju, koji čine 68 posto ukupne američke ekonomske aktivnosti, porasli su u četvrtom kvartalu za 2,5 posto.
Bruto privatne domaće investicije su skočile za 25,3 procenta, dok su državna potrošnja i javne investicije opale za 1,2 posto.
‘Za ekonomiju najvažnija vakcinacija’
Analitičari predviđaju snažan oporavak aktivnosti kasnije tokom 2021. godine, nakon što vakcine protiv korone budu šire distribuirane i kada se ekonomija vrati u relativno normalno stanje.
“Za ekonomiju sada nije ništa važnije nego da se ljudi vakcinišu. Ima dobrih pokazatelja koji će poduprijeti jačanje ekonomije u drugoj polovini ove godine”, rekao je predsjednik Federalnih rezervi (Fed) Jerome Powell, napominjući ipak da postoje “znatni rizici” u pogledu ove prognoze, koji zavise od razvoja situacije s virusom.
FED je na završenoj dvodnevnoj sjednici u srijedu zadržao ključne kamatne stope na nepromijenjenom nivou i ostao pri odluci o kupovini obveznica u vrijednosti od najmanje 120 milijardi dolara mjesečno.