Radnici ‘životom brane’ Rafineriju nafte Sisak

Radnici INA-ine rafinerije nafte u Sisku strahuju da ta kompanija planira zatvoriti njihovo postrojenje, čime bi ostali bez posla. Iako INA tvrdi da takva odluka nije donesena, interni dopis njezinog izvršnog direktora, koji je došao do radnika, govori o tome da se predlaže zatvaranje iduće godine, dok se već počeo slati dio sirove nafte iz Siska na preradu na drugoj lokaciji.

Sedamsto radnika sisačke rafinerije nafte strahuje da bi se njezin plamen mogao trajno ugasiti. Nedavno su doznali da je zatvaranje ovog postrojenja već iduće godine u povjerljivom internom dopisu predložio izvršni direktor INA-e.

“Radimo po mjesec i pol dana, pa stojimo po dva i pol-tri mjeseca. To nije dobro, sigurno. Ni psihički za nas koji tu radimo, a sigurno nije dobro ni za samo postrojenje”, kaže Merlino Koren, radnik u Rafineriji.

‘Spreman sam položiti život’

Rafineriju, u kojoj rade više od 20 godina, spremni su, kažu, braniti do kraja.

“Doslovno svim sredstvima, kako god to htio tko protumačiti ili ne, spremni smo na sve. Krećem od sebe prvoga, ja sam prvi spreman položiti život da ovo ostane raditi. Nadam se da je to dovoljno dobar odgovor svima koje to interesira”, kaže radnik Sabahudin Abagašić.

Sumnja u najgore produbila se prošlog tjedna – INA je iznenadno odlučila dio sirove nafte, koja naftovodom iz domaćih polja stiže u Sisak,  poslati na preradu u riječku rafineriju. A do tamo su je iz okolice Ivanić grada odlučili prvi put dopremiti željeznicom.

“Šesto tona sirove nafte već danima stoji spremno u vagonima-cisternama. Ovo je prvi put da INA u Hrvatskoj sirovu naftu želi prevoziti željeznicom. Zaposlenici rafinerije uvjeravaju da je riječ o kemijski nestabilnom spoju te da pretovar i transport prugom na vrućinama samo povećavaju rizik od nesreće. INA je, zasad, odlučila odgoditi ovu operaciju, a o cijeloj priči uprava ima drukčije objašnjenje”, izvještava iz Siska reporter Al Jazeere Ivan Vrdoljak.

“INA nije donijela odluku o zatvaranju Rafinerije nafte Sisak. Vezano za prijevoz domaće nafte u Rafineriju nafte Rijeka, opetovano naglašavamo kako je, s ciljem poboljšanja fleksibilnosti rafinerijske prerade, INA omogućila uvjete za transport i preradu domaće nafte i u Rafineriji nafte Rijeka”, piše u njihovom priopćenju.

Odluka je to Odbora izvršnih direktora, koje postavlja mađarski MOL, a ne hrvatsko-mađarska uprava INA-e, koja bi trebala odlučivati o najvažnijim pitanjima. Hrvatski ministar gospodarstva Tomislav Panenić, iz redova Mosta nezavisnih lista, već dugo upozorava da se INA-om zbog toga upravlja nezakonito.

“Da li je to bilo testiranje samog prijevoza, ili odlučnosti Vlade, to bi trebalo konkretno pitati. Ja sam poduzeo aktivnost da se odlučno stane. Tražio sam i razgovor s predsjednikom uprave Aldottom, ali smatram da je to razina razgovora između dioničara Hrvatske i MOL-a i da to ne može biti samo odluka upravljačke strukture INA-e”, kaže Panenić.

MOL pokušava zatvoriti Rafineriju

U sindikatu Nova solidarnost su uvjereni kako je riječ o novom pokušaju MOL-a da zatvori Rafineriju, koja je lani, u četiri mjeseca rada, zaradila 21 milijun dolara, te da neće stati samo na Sisku.

“Da će iza toga uslijediti zatvaranje Rafinerije nafte Rijeka, a u budućnosti i izvoz domaće nafte. Dovoljno je reći podatak za prvo tromjesečje INA bila 56 milijuna kuna u gubitku [7,45 milijuna eura], a jedan MOL, koji radi u istom okruženju kao i INA, tri milijarde kuna [blizu 400 milijuna eura] u dobitku. Mislim da je, ispričavam se, svakoj budali jasno o čemu se tu radi”, kaže Predrag Sekulić iz sindikata Nova solidarnost.

Hrvatska na domaćim i stranim sudovima već dugo pokušava dokazati da je MOL upravljačka prava u INA-i dobio podmićivanjem bivšeg premijera Ive Sanadera. Uostalom, zbog neslaganja o upravo tom pitanju, raspala se i hrvatska Vlada.

Izvor: Al Jazeera


Reklama