Nova tužba protiv VW-a od 3,2 milijarde eura

Gotovo 300 institucionalnih investitora u Volkswagen podnijelo je više milijardi eura vrijednu tužbu protiv tog proizvođača vozila jer smatraju da je prekršio obaveze u vezi s tržištem kapitala u skandalu s lažiranjem emisija štetnih plinova, objavilo je advokatsko društvo koje ih predstavlja.
Tužba za naknadu štete od 3,256 milijardi eura podnesena je u ponedjeljak na regionalnom sudu u Braunschweigu u Donjoj Saksoniji, a podnijelo ju je 278 investitora iz cijelog svijeta, uključujući i njemačke osiguravajuće kuće i američki penzioni fond CalPERS.
Advokatsko društvo TISAB objavilo je da se tužba odnosi na Volkswagenovo zanemarivanje dužnosti prema tržištu kapitala od juna 2008. do septembra 2015. godine.
Tvrdi se da je VW znao za kršenje pravila u vezi s emisijom štetnih plinova na njegovim dizel-vozilima prije izbijanja skandala u septembru i da je javnost trebao obavijestiti ranije.
Dionice VW-a izgubile su gotovo trećinu vrijednosti ili blizu 22 milijarde eura otkad je kompanija sredinom septembra prošle godine priznala da postoji softver za lažiranje na ekotestovima u više od jedanaest miliona njenih vozila.
Advokatska kompanija također je podnijela prijedlog za takozvani model tužbe, njemački pravni postupak koji koristi sudske odluke kao predložak za nadoknadu štete drugim pojedinačnim ulagačima koji su jednako pogođeni.
„S obzirom na činjenicu da, prema našim saznanjima i iskustvu, Volkswagen uporno odbacuje bilo kakve pregovore o nagodbi, neophodno je bilo podnijeti ovu više milijardi eura vrijednu tužbu“, kazao je advokat Andreas Tilp u saopćenju. Tilp je, također, u oktobru podnio tužbu u ime malih ulagača.
Najvećem njemačkom, a donedavno i svjetskom proizvođaču automobila, prijete dodatni troškovi zbog skandala, s obzirom na to da su već prije brojne institucije podnijele ili najavile tužbe.
Najteži period u historiji VW-a
Nedavno je Ministarstvo pravosuđa SAD-a podnijelo tužbu protiv Volkswagena zbog kršenja zakona o čistom zraku, koja bi njemačkog proizvođača automobila mogla koštati 46 milijardi dolara.
Skandal je izbio u septembru prošle godine, kada je američka Agencija za zaštitu okoliša (EPA) objavila da neka dizel-vozila te kompanije imaju softver koji na ekotestovima prikazuje znatno manju emisiju štetnih plinova nego inače.
Međutim, VW-u prijete tužbe i u mnogim drugim zemljama koje iz istog razloga provode istrage.
Volkswagen je već stavio u rezerve najmanje 6,5 milijardi eura zbog budućih troškova u vezi sa skandalom.
Suočen s najvećom krizom u svojoj 78-godišnjoj historiji, VW planira niz mjera štednje, od smanjenja investicija do zamrzavanja napredovanja menadžera i oštrog rezanja troškova.
Izvor: Agencije