Da li će aerodromi u Srbiji u koncesiju?

U Skupštini Srbije raspravlja se o Zakonu o upravljanju aerodromima, koji propisuje davanje tog javnog dobra u koncesiju.

Opozicija traži da se zakon povuče iz procedure, jer njime nisu jasno definirani uslovi davanja u koncesiju. Aerodrom Nikola Tesla jedno je od rijetkih profitabilnih javnih preduzeća u Srbiji.

Profitabilan, a Vlada ga želi u koncesiju.

“Osnovni razlozi za donošenje ovog zakona jeste stvaranje uslova za davanje aerodroma u koncesiju. Prognoze vazduhoplovnih organizacija predviđaju ekspanziju vazdušnog saobraćaja u zemlji i regionu. Zbog toga je neophodno na vreme obezbediti sredstva za njihovu modernizaciju“, citirano je u zakonu.

Opozicija u Skupštini se protivi ovom prijedlogu.

“Kriterijumi kojima će se proceniti da li je u javnom interesu davanje u koncesiju moraju biti u zakonu. Ovaj zakon ne propisuje, dakle, jasne ekonomske kriterijume, šta se, i pod kojim uslovima daje u koncesiju“, kaže Vladimir Đurić iz pokreta Dosta je bilo.

Nema zainteresiranih koncesionara

Demokratska stranka upozorava da nije jasno definirano koji dio aerodroma se daje u koncesiju.

“Infrastruktura je ta koja mora da ostane u većinskom vlasništvu države. Pod infrastrukturom se podrazumeva pista i mi smo stava da država treba da zadrži zlatnu akciju, dakle minimum 51 posto“, navodi Goran Ćirić, šef poslaničke grupe DS-a.

Međutim, predlagač navodi da trenutno nema zainteresiranih koncesionara.

“Da li će biti koncesija, Vlada još nije donela odluku, ali smo sigurni da imamo dobit. Dobit postoji i cilj je da se Aerodrom dalje razvija. Uslovi su stvoreni ovim zakonom da biramo hoćemo li da ulažemo kao država ili ćemo ulaziti u neka partnerstva“, ističe ministrica saobraćaja Zorana Mihajlović.

Prema ranijim najavama iz Vlade, koncesija na aerodrom Nikola Tesla bi se dala na period od 25 do 30 godina za cijenu od gotovo 300 miliona eura. Godišnji profit aerodroma iznosi između 25 i 30 miliona eura.

Krediti za modernizaciju

Što znači da bi, da nema koncesije za period od 30 godina, profit bio više od 700 miliona eura. Sa tim rezultatima, to preduzeće može da uzima kredite za modernizaciju, i bez privatizacionih modela.

“Aerodromu treba profesionalno upravljanje i prestanak bilo kakvog uticaja politike na njegov rad. Dakle, država mora da razdvoji svoju imovinu od upravljanja. Ono mora biti profesionalno, a država može politički da se ponaša onako kako hoće“, smatra stručnjak za strane investicije Mahmut Bušatlija.

Od početka godine kroz aerodrom Nikola Tesla prošlo je više od 4,7 miliona putnika, što ga čini jednom od najprometnijih zračnih luka u regionu.

Izvor: Al Jazeera 


Reklama