Prijedlog američkog budžeta 3.990 milijardi dolara

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Barack Obama predložio je budžet vrijedan 3.990 milijardi dolara za fiskalnu 2016. godinu, uključujući programe za podršku srednjoj klasi, oko kojih će se vjerovatno sukobiti s republikancima.
Planirano je da ti programi budu finansirani od povećanja poreza korporacijama i bogatim Amerikancima.
Budžetom je predviđen deficit od 474 milijardi dolara, što je 2,5 posto američkog društvenog proizvoda.
Projektirano je da deficit ostane na tom nivou u periodu od deset godina, rekli su visoki zvaničnici američke administracije.
Odbačeni mnogi programi
Obama je ovakva budžetska rješenja najavio u govoru o stanju nacije, u kojem je ukazao na prioritete Demokratske stranke u posljednjoj četvrtini svog predsjedničkog mandata i na početku kampanje za predsjedničke izbore sljedeće godine.
Republikanci su rekli da vide prostor za kompromis u oblastima poput poreske reforme i infrastrukture.
Mnogi Obamini programi ipak su odbačeni prije objavljivanja prijedloga budžeta.
Budžetom je predviđeno da se u narednih deset godina uštedi 1.800 milijardi dolara kroz reformu zdravstvenog i imigracionog sistema, ali je preduslov za takav rezultat podrška republikanaca, što je u ovom trenutku malo vjerovatno.
Američka administracija prognozira nastavak pada stope nezaposlenosti i očekuje stopu od 5,4 posto u 2015. godini.
Trenutna stopa nezaposlenosti je 5,6 posto.
Predviđeno je osnivanje nove infrastrukturne banke, povećanje ulaganja u istraživanja i razvoj za šest posto i konsolidacija američkih državnih agencija.
Jačanje cyber odbrane
Budžetom je planirano izdvajanje 14 milijardi dolara za jačanje cyber odbrane SAD-a poslije serije hakerskih napada.
Predloženo je uvođenje jednokratnog poreza od 14 posto na profit od 2.100 milijardi dolara koji su kompanije, poput General Electric i Microsofta, nagomilale u inostranstvu i 19 posto na buduće zarade američkih firmi u inostranstvu.
Predviđeno je i povećanje ulaganja u domaću potrošnju i vojsku za sedam posto i zatvaranje “poreskih rupa”.
Novac dobijen na taj način bio bi korišten za investicije u oblasti infrastrukture i obrazovanja.
Milijarde za čistu energiju
Budžet predviđa 7,4 milijarde dolara za finansiranje tehnologija čiste energije te četiri milijarde dolara za brže i obimnije smanjenje emisije stakleničkih plinova iz električnih centrala diljem američkih saveznih država.
Ulaganje u tehnologije čiste industrije prvenstveno će pokriti programe ministarstva energetike i obrane, kazali su američki dužnosnici, prenosi Hina.
Suma od 7,4 milijarde dolara je povećanje u odnosu na 6,9 milijardi dolara, koliko je bilo predloženo u budžetu za fiskalnu 2015. godinu i više od 6,5 milijardi koje je za ovu godinu odredio Kongres.
Američka administracija dovršava kontroverzna pravila kojima bi se smanjila emisija ugljien-dioksida iz električnih centrala.
Fond od četiri miljarde dolara trebao bi saveznim državama dati poticaje da ubrzaju proces smanjenja ispuštanja štetnih plinova, uzročnika efekta staklenika.
Izvor: Agencije