Slovenci najuslužniji trgovci u regiji

Tajni kupci su posjetili 800 različitih objekata (AFP)

Najuslužniji su trgovci u Sloveniji, odmah za njima oni u Srbiji, dok je Crna Gora sinonim za lošu uslugu trgovaca, pokazalo je najnovije istraživanje agencije Global Market Solutions iz Sarajeva.

U periodu od 13. juna do 30. jula, agencija Global Market Solutions je u saradnji sa agencijama za tajnu kupovinu u regiji, sedmi put za redom provela istraživanje o osnovnim elementima kvaliteta usluge s ciljem pronalaska najboljih u regiji, prenosi CDM.

U istraživanju je učestvovalo šest zemalja regije – BiH, Crna Gora, Hrvatska, Makedonija, Slovenija i Srbija.

Tajni kupci su posjetili 800 različitih objekata, kao što su autosaloni, banke, benzinske pumpe, maloprodajni objekti, supermarketi, prodajna mjesta telekomunikacionih kompanija, turističko-ugostiteljski objekti i objekti uslužnih djelatnosti.

Kvalitet usluge

Tokom “tajnih” kupovina, bilježeno je pet osnovnih elemenata kvalitetne usluge: pozdrav, utvrđivanje potreba i želja kupaca, poznavanje proizvoda, nuđenje dodatnog proizvoda, kao i riječi zahvalnosti na posjeti.

Vodeću poziciju je zauzela Slovenija sa rezultatom od 79 posto, pri čemu je zabilježila rast od četiri posto u odnosu na prošlu godinu. 

Drugo mjesto je zauzela Srbija uz rezultat od 76 posto i povećanjem od tri procenta u odnosu na prošlogodišnje istraživanje.

Treće mjesto pripada Hrvatskoj (71 posto), a Makedonija, uz porast od četiri posto u odnosu na prošlu godinu, zauzima četvrto mjesto.

BiH je zauzela pretposljednje mjesto sa rezultatom 66 posto, dok je Crna Gora zauzela posljednje mjesto sa rezultatom 58 posto ispunjenja, što je 10 posto slabije u odnosu na prošlu godinu.

Kao i prethodnih godina, najlošije rangirana kategorija u svim zemljama je nuđenje dodatnih proizvoda sa rezultatom od 37 posto, navedeno je u tekstu.

Izvor: Agencije


Reklama