Njemački autoputevi u očajnom stanju

Za mnoge Nijemce vožnja bez ograničenja brzine bila je jedna od cijenjenih sloboda u reguliranom društvu (Getty Images)

Nekada simbol javnog ulaganja u infrastrukturu, njemački autoputevi nalaze se u lošem stanju, prenosi Hina agenciju DPA, čiji se novinar pita koliko će novca trebati da Njemačka vrati poziciju infrastrukturnog svjetskog čelnika.

Ogromna mreža njemačkih autoputeva bila je simbol, a sadašnje loše stanje 12.800 kilometara autoputeva znak je propadanja infrastrukture i pokazatelj kolika je to prijetnja rastu najjače evropske ekonomije.

Nastale još tridesetih godina prošlog stoljeća pod Adolfom Hitlerom, njemački autoputevi simbol su njemačkog ubrzanog razvoja poslije Drugog svjetskog rata.

Na toj mreži cesta Nijemci su se hvalili svojim vrhunskim vozilima poput BMW-a, Porschea, Audija i Mercedesa.

No, dani bezbrižne vožnje bez ograničenja brzine na dobro održavanim autoputevima odavno su prošli – vozači današnju vožnju opisuju kao stajanje u kolonama po pohabanim cestama i oronulim mostovima uz dugo kašnjenje.

Glavno njemačko automobilističko udruženje ADAC procjenjuje da je tokom 2013. godine takvih kolona bilo ukupno 830.000 kilometara, što je gotovo kao udaljenost od Zemlje do Mjeseca i nazad.

Slabe investicije

Za mnoge Nijemce vožnja bez ograničenja brzine bila je jedna od cijenjenih sloboda u inače veoma reguliranom društvu.

Izraz “Freie Fahrt fuer freie Buerger” (slobodni se građani voze bez ograničenja) od sedamdesetih je moto njemačke automobilske kulture i moćnog automobilskog lobija.

No, u 2013. godini broj zastoja na cesti popeo se na 415.000, a zbog sigurnosti, buke i stalne potrebe za popravcima, danas na skoro 40 posto njemačkih autoputeva postoji ograničenje brzine.

“Slabe investicije – to je naša Ahilova peta”, kaže Marcel Fratzscher, čelnik berlinskog Njemačkog instituta za ekonomsko istraživanje.

Jedna petina mreže autocesta i 40 posto mostova u kritičnom su stanju, što je dijelom posljedica višegodišnjeg stezanja fiskalnoga pojasa, navodi se u DIW-ovoj studiji.

Izvor: Agencije


Reklama