Sporazum sa EU-om kao ples sa vješticama

Evropska unija je u završnoj fazi pregovora o kontroverznom trgovinskom sporazumu sa zemljama zapadnoafričkog bloka. To bi značilo da afričke zemlje otvore 75 posto svog tržišta, bez carine i bez kvota za uvoz iz EU-a. Zauzvrat, zapadnoafričke zemlje traže iste uvjete za izvoz svoje robe u Evropu.
Najmanje 3.000 kutija ananasa mjesečno se izvozi sa jedne farme u Gani. U Evropsku uniju ulaze oslobođene tarifa i tržišnih kvota.
Uzgajivači ananasa poput Solomona Wiafe oslanjaju se na taj sporazum kako bi ostali u poslu. On želi da zapadnoafričke države potpišu trgovinski ugovor s EU-om, poznat kao Ekonomski partnerski dogovor ili EPA.
Dodatni troškovi
“Ako sporazum propadne, to znači da ćemo plaćati određene tarife na naše proizvode, što će se dodati troškovima proizvodnje. Već smo u teškoj situaciji i jedva imamo ikakav profit. Ako se sporazum ne potpiše, dobit ćemo nove tarife koje će nas izbaciti sa tržišta EU-a”, kaže Wiafe.
“Sporazum bi značio da nema tarifa ni trgovinskih kvota za zapadnoafričku robu koja ulazi u EU. Zauzvrat, EU traži isti dogovor. Ipak, najranjivije industrije bile bi zaštićene”, javlja Al Jazerina reporterka Ama Boateng.
Ministar trgovine i industrije Gane Haruna Iddrisu priznaje da se očekuju gubici, ali da se ugovor ipak treba potpisati.
“Filozofski se to može objasniti kao ples sa vješticama. Ako plešete naprijed – gubite oca; nazad – gubite majku. Kakav god bio ishod, rezultat će biti značajni gubici za zemlje zapadne Afrike i Ganu. Ako se ugovor ne potpiše, to će momentalno imati posljedice na izvoz u zemlje EU-a”, navodi Iddrisu.
Protivnici tvrde da EPA ne ide u korist zemljama zapadne Afrike.
“Šaljemo im sirovine koje obrađuju, čime stvaraju dodatnu vrijednost. Zatim se roba ponovo uvozi u Afriku. To nije dobro za naš razvoj. Trebali bismo sami obrađivati svoje sirovine i tražiti tržište za njih, a to tržište sigurno nije u Evropi”, navodi Sylvester Bagooro iz organizacije Mreža zemalja trećeg svijeta.
Previše dodatnih obaveza
Lokalni proizvođači već se bore s konkurencijom iz Kine i Indije. Fred Deegbe vodi uspješnu kompaniju koja u Gani proizvodi cipele. Želi da se Vlada fokusira na olakšavanje uvjeta za proizvođače.
“Nedostaje nam proizvođačke kulture i infrastrukture. Nedostaje nam investicija koje bi nam pomogle da se takmičimo na svjetskom tržištu. I to je najveći problem”, navodi Deegbe.
Iz Evropske unije tvrde da će taj dogovor pogodovati lokalnim proizvođačima jer bi cijene dobara koje uvoze, trebale biti manje. Ali, kritičari kažu da postoji previše dodatnih obaveza i da će to spriječiti zemlje poput Gane u rastu novih industrija i, u konačnici, njihovih ekonomija.
Izvor: Al Jazeera