MMF: EU da pojednostavi budžetske propise

Evropska unija trebala bi pojednostaviti pretjerano složene budžetske propise koje posrnule evropske ekonomije rijetko uspijevaju ispoštovati, a odvraćaju ulagače, upozorila je čelnica Međunarodnog monetarnog fonda.
Kritika je upućena u MMF-ovom izvještaju o stanju u ekonomiji eurozone, a vremenski se poklopila s obnovljenom raspravom o strogim evropskim propisima koji bi trebali spriječiti prekomjerni rast budžetskog deficita i javnog duga u zemljama članicama EU-a, prenosi Hina.
“S jedne je strane prisutna određena doza složenosti i razlika u tumačenjima”, kazala je Christine Lagarde novinarima nakon sastanka s ministrima finansija eurozone u četvrtak, na kojem je predstavljen izvještaj MMF-a.
Prije nekoliko dana je i njemački ministar ekonomije Philip Roesler natuknuo da bi se zemljama u problemima moglo dati više prostora u primjeni striktnih propisa, ali je kancelarka Angela Merkel brzo otklonila tu ideju.
Autori MMF-ovog izvještaja upozoravaju da je evropski pakt za stabilnost i rast “postao pretjerano složen, s višestrukim ciljevima i zadacima”.
“Fiskalni ciljevi slabo se ostvaruju, što dijelom održava i slabe mehanizme kontrole. Prisutna je i bojazan da okvir odvraća ulaganja javnog sektora”, piše u izvještaju MMF-a.
Evropski propisi
Prema evropskim propisima, budžetski deficit ne smije prekoračiti tri posto bruto društvenog proizvoda, a javni dug trebao bi ostati ispod nivoa od 60 posto BDP-a.
Čelnica MMF-a upozorava da su ti limiti određeni u periodu snažnog rasta, “koje nema nikakve veze s ovime danas”.
Dodala je, ipak, da se bilo kakve promjene ne bi mogle napraviti preko noći.
Evropski komesar za ekonomsku politiku Olli Rehn, arhitekt evropske strategije za suzbijanje krize bazirane na štednji, kazao je da prihvata dio kritika MMF-a, ali da bi bilo najbolje fokusirati se na postojeće instrumente.
“Što se tiče naših fiskalnih propisa… rekao bih jednostavno da, ako su zaista postali složeniji, to znači da su postali pametniji.”
U MMF-u općenito smatraju da je oporavak ekonomije eurozone stabilan, ali “nije čvrst, niti dovoljno snažan”, uz visok nivo nezaposlenosti i zabrinjavajuće nisku inflaciju.
Izvor: Agencije