Ruski plin kao ‘oruđe prisile’

Cijena plina i njegove isporuke iz Rusije pitanje je koje je dobilo globalnu dimenziju. Sjedinjene Američke Države optužile su Rusiju da koristi plin kao “oruđe prisile”, nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin upozorio evropske lidere da će njegova zemlja obustaviti isporuke tog energenta Ukrajini, ukoliko ta zemlja ne plati dosadašnji dug od 2,2 milijarde dolara. Takav potez Moskve mogao bi imati lančanu reakciju i na ostatak Evrope.
Strpljenja za Ukrajinu je sve manje, upozorava Putin. U pismu koje je poslao na adrese 18 evropskih zemalja, ruski predsjednik zatražio je hitan sastanak kako bi se riješili problemi ukrajinske ekonomije. Ruski ministar vanjskih poslova vjeruje da su stvoreni uvjeti za smanjenje tenzija uzrokovanih ukrajinskom krizom.
“Pozdravljamo nedavnu promjenu stava Evropske unije i njenu spremnost na konsultacije unutar formata ruskih partnerskih zemalja u Uniji. Spremni smo za razgovore o problemima koje je spomenuo i predsjednik Putin u svom pismu liderima evropskih zemalja koje ruski plin primaju preko ukrajinske teritorije”, izjavio je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
Rusija je gotovo udvostručila cijenu plina za Ukrajinu otkako je bivši predsjednik Viktor Janukovič protjeran u februaru, pa joj ona sada duguje 2,2 milijarde dolara. Ukrajinska energetska firma “Naftogaz” suspendirala je plaćanje plina Rusiji dok se ne završe pregovori o cijeni, a ukrajinski ministar trgovine Pavlo Šeremeta vjeruje da je povećanje cijena bilo politički motivirano.
“Volio bih kada bi bili ekononomski racionalniji. Naprimjer, nama je teško razumjeti zašto je cijena plina 30. marta iznosila 268 dolara, a naredni dan 480 dolara”, kazao je.
Evropa ima razloga za brigu
Rusi ne bježe od optužbi i iza poskupljenja plina za Ukrajinu tvrde da stoje politički motivi. Ukrajina treba priznati nezavisnost Krima i osigurati prava stanovništva koje govori ruski jezik, izjavio je ruski ministar finansija Anton Siluanov. Rusi će tada, kaže on, biti u mogućnosti finansijski pomoći Ukrajini i u vezi s plinom.
Blizu 30 posto potreba za plinom Evropa zadovoljava iz Rusije, a polovina tih isporuka ide preko ukrajinskih plinovoda. U posljednjih deset godina te isporuke su dva puta bile prekinute zbog rusko-ukrajinskih nesuglasica.
“Evropa definitivno ima razloga za brigu, ali na osnovu posljednjih Putinovih poruka, smatram da neće koristiti plin kao neku vrstu ekonomskog oružja protiv Evrope, vjerovatno zbog straha od težih sankcija. Trenutne sankcije su relativno slabe i odnose se na samo nekoliko ruskih zvaničnika, koji ionako rijetko putuju u SAD i Evropu. Mislim da će, ako se situacija ne pogorša, isporuke plina biti normalne”, smatra tržišni analitičar Jasper Lawler.
Ne želeći riskirati, Evropska unija je objavila da već razmatra alternativu ruskim isporukama plina. Međutim, ni Rusija ne sjedi skrštenih ruku. Trenutno se razmatraju mogućnosti novih plinovoda ka istoku, u nadi za novim kupcima iz Azije.
Izvor: Al Jazeera