Facebook slavi deseti rođendan

Facebook je navršio deset godina. Od kada je utemeljen – 4. veljače 2004. godine, njegovi korisnici poslali su gotovo 8000 milijardi poruka i proslijedili najmanje 400 milijardi fotografija.

Iako je osnovan u studentskoj sobi, desetljeće kasnije Facebook je postao gigant s gotovo 950 milijuna korisnika diljem svijeta.

“Rastući broj tinejdžera ipak gubi interes za tu društvenu mrežu, a jedna skupina korisnika se sve više trajno odjavljuje”, javlja Al Jazeerin reporter Rob Reynolds.

Analitičar DJ Saul iz iStrategy Labsa istraživao je demografsku promjenu na Facebookovoj mapi i otkrio kako je u posljednje tri godine broj tinejdžera na toj društvenoj mreži smanjen za tri milijuna.

Kako bi shvatili što se dogodilo, novinari Al Jazeere otišli su na izvor i ispitali skupinu djece koja se zabavljala nakon škole.

“Sve je to situacija u kojoj vas netko može kontrolirati i znati sve o vašem životu. Ne znam, ne dopada mi se više. Želim imati vlastiti život i odabrati tko će ga komentirati, a tko ne. Osjećam da sam na Facebooku to izgubio”, žali se student Blake Rose.

Okreću se drugima

Snapchat, Pinterest i, naravno, Twitter poželjne su društvene mreže za mladu generaciju.

“Nekad je to bila tajna koju ste čuvali od obitelji, kao: Što radiš na Facebooku? Sada su i oni, zapravo, dio nje, pa mogu vidjeti sve što radiš”, žali se studentica Maia Witkamp.

Al Jazeerin reporter Rob Reynolds javlja kako je, zapravo, najveći rast broja Facebookovih korisnika u posljednjim godinama zabilježen u populaciji starijoj od 55 godina.

“Mislim da to u najvećoj mjeri treba pripisati rastućem broju roditelja, djedova i baka, tetki i stričeva koji su na toj platformi i komentiraju fotografije koje tinejdžeri postavljaju. Istina, ponašaju se onako kako bi oglašivači željeli, ali to nije ono što tinejdžeri žele”, upozorava analitičar DJ Saul.

Tinejdžeri zapravo žele on-line zonu bez roditelja.

“Sada stariji žele znati što radiš. Žele vas provjeravati da ne biste napravili nešto loše”, ukazuje studentica Julia Njuliena.

Mnogi tinejdžeri koji još koriste Facebook odraslima blokiraju pristup.

“Nisam prijatelj s tatom na Facebooku, iako ima profil”, konstatira John Furth.

Mame i tate, dakle, sada imaju profile na Facebooku, ali, kao i prije, zapravo ne znaju ništa, zaključuje Al Jazeerin Rob Reynolds.

Izvor: Al Jazeera


Reklama