Popularnost arganovog ulja brine proizvođače

Arganovo ulje je veoma poznati kozmetički proizvod koji uglavnom dolazi iz Maroka. Dok njegova popularnost u svijetu raste – raste i zabrinutost među proizvođačima koji ulje prave stotinama godina.
Postupak dobijanja ovog ulja je mučan i zahtijeva intenzivan rad i mnogo vremena.
“Boli nas svaki dio tijela, no svejedno smo zahvalni. Kada ne bi bilo argana, sjedili bismo kući, ne radeći ništa”, kaže berberka Fatma Azzawi.
Čvrst je to orah za razbijanje, ali iz njegovih zrna, kada budu samljevena, nastaje arganovo ulje, poznato i kao marokansko zlato. Stoljećima ga koriste berberske žene iz regije na jugozapadu države. Plod se nalazi na malom, trnovitom drvetu”, javlja iz regije Souss reporterka Al Jazeere Hoda Abdel Hamid.
“Nekada je sve ovo pokrivala gusta šuma argana. Ali onda je svjetska potražnja za biljkom porasla, a njeno drveće počelo se prorjeđivati – sve do tačke kada mu je zaprijetio nestanak. Vlada je uskočila s programom regeneracije, sadeći hiljade novih biljaka svake godine. A regiju u kojoj raste argan UNESCO je proglasio rezervatom”, javila je Abdel Hamid.
Prepakiranje u inozemstvu
Arganovo ulje sada se koristi širom svijeta i prodaje u luksuznim kozmetičkim radnjama.
“Kupuju ga ovdje i ponovno pakuju kako bi ga u inozemstvu prodali po mnogo većoj cijeni. Njihovi ciljevi su ambiciozniji, ali zemlja i drveće su naši i moramo kontrolirati sirovi materijal. To nam pruža zaštitu”, rekla je kooperantica Zahra Sidqi.
Kako bi odgovorili na rastuću svjetsku potražnju, lokalni kooperanti počeli su mehanizirati proces. Mnogi se pribojavaju da će to označiti nestanak njihovog glavnog izvora prihoda.
“Ukoliko donesu mašine, mi ćemo prestati raditi. Za nas neće biti ničega. Cijeli proces sada rade mašine, čak i presuju”, ističe Latifa Ambouk.
Ali nijedna mašina do sada nije mogla razbiti orah poput berberskih žena, što znači da će im ova prastara vještina, koja je prenošena s koljena na koljeno, i dalje osiguravati stalan posao.
Barem za sada.
Izvor: Al Jazeera