Rusija se sve više okreće prema Kini

Ruski i kineski premijer – Dmitrij Medvedev i Li Keqijang stavili su potpise na niz ugovora, koji izazivaju nervozu na Zapadu, a koja se odnose na područja energetike, finansija i trgovine.
Medvedev tvrdi da će Moskva time riješiti problem sankcija koje je Zapad uveo Rusiji zbog ukrajinske krize.
“Smatram da je to bitno jer nam se sada, uprkos teškoj investicijskoj situaciji, otvaraju nove mogućnosti”, kaže Medvedev.
Ruska državna naftna kompanija Rosnjeft potpisala je ugovor o saradnji sa kineskom državnom korporacijom Petroleum.
Saradnju će intenzivirati i nekoliko ruskih banaka sa kineskim kreditorom Exim.
“Situacija u svijetu finansija nije jednostavna. Mnoge zemlje imaju problem sa rastom, uključujući i našu. Ipak, sve veće ruske banke potpisale su više ugovora o kreditnim linijama za zajedničke projekte sa Kinom”, dodao je Medvedev.
Smanjenje zavisnosti od SAD-a
Dogovorena je razmjena valuta u vrijednosti 25 milijardi dolara, što će dvjema zemljama pomoći da smanje zavisnost od američkog dolara u međudržavnim transakcijama.
“Ove godine, kada se međunarodna trgovina nalazi u akutnim poteškoćama, trgovinska razmjena među našim zemljama dinamično raste. Ta činjenica pokazuje da imamo veliki potencijal za saradnju”, smatra Keqijang.
Okretanje ka Aziji već je urodilo plodom, jer je kineska strana sa Gazpromom potpisala ugovor vrijedan 400 milijardi dolara o isporukama plina za narednih 30 godina, što još ukazuje na to da ova saradnja nije kratkoročna.
Međutim, analitičari sa Zapada tvrde da bi Rusija trebala obratiti više pažnje na prave motive Kineza.
“Mislim da će Kinezi, kao i uvijek, potpisivati ugovore koji su prije svega povezani i unaprijed definisani sa njihovim interesima. Pomoć Rusiji je u drugom planu”, upozorava Jeremy Stretch iz kanadske Imperial Banke.
Moskva trenutno ne mari za to, jer je svaka akcija koja će ublažiti posljedice zapadnih sankcija i koja će smanjiti pritisak sa opadajuće rublje za sada – dobrodošla.
Razmjena i do 100 milijardi dolara
Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je prethodno kako ne sumnja da će rusko-kineska trgovinska razmjena naredne godine dostići 100 milijardi dolara.
“Izvjesno je da ćemo naredne godine dostići 100 milijardi dolara, što smo i dogovorili s našim prijateljem, kineskim predsjednikom Xi Jinpingom”, rekao je Putin na sastanku s kineskim premijerom Li Keqijangom, prenosi agencija TASS.
Putin je potvrdio da će se sastati s Jinpingom na marginama predstojećeg samita Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje u Pekingu u novembru.
“Nadam se da ćemo sastati u Pekingu tokom samita APEC-a”, kazao je Putin, dodajući da su Rusija i Kina “prirodni partneri i saveznici”, prenosi agencija RIA Novosti.
U međuvremenu su rusko Ministarstvo trgovine i kompanija Ruske željeznice potpisali s kineskom Komisijom za nacionalni razvoj i reforme i Kineskim željeznicama memorandum o saradnji u oblasti brzih pruga.
Strateško partnerstvo
Potpisivanju memoranduma je prisustvovao ruski premijer Dmitrij Medvedev, a dokument su potpisali ruski ministar saobraćaja Maksim Sokolov, predsjednik Ruskih željeznica Vladimir Jakunin, izvršni direktor Kineskih željeznica Sheng Guangzui predsjednik kineske Komisije za nacionalni razvoj i reforme Xu Shaoshi, navodi se u saopćenju Ruskih željeznica.
Svrha potpisivanja ovog dokumenta je razvoj brzih pruga na Euroazijskom željezničkom koridoru, kao i razvoj brze pruge na relaciji između Moskve i Kazana.
U sklopu potpisanog memoranduma, planirana je komunikacija dvije strane u okviru njihovih nadležnosti radi provođenja jedinstvenih planova i saradnje, ali i zajednički rad na razvijanju strateškog partnerstva i saradnja u oblasti brzih pruga, uključujući saradnju u sektoru inženjeringa, gradnje, investicija i finansiranja projekata.
Prema potpisanom dokumentu, kineska strana je spremna razmotriti učešće u projektima javno-privatnog partnerstva, dok je Rusija spremna razmotriti korištenje kineske tehnologije u oblasti brzih pruga, kao i kineske opreme.
Izvor: Al Jazeera i agencije