Energetski samoodrživi kampus u Californiji

Savezna država California predvodnica je zelene revolucije u Sjedinjenim Američkim Državama. Jedan od progresivnih ciljeva ovog dijela SAD jeste da svi novi građevinski projekti zadovolje standarde nulte stope emisija štetnih gasova do 2020. godine.

Al Jazeerina reporterka Stephanie Stanton posjetila je Univerzitet u Californiji kako bi se upoznala sa novim energetski samoodrživim projektom.

Stanton navodi kako je jedan kompleks luksuznih stanova, smješten u kampusu Univerziteta, život na koledžu „podigao na sasvim novi nivo“.

Student Tanner Amos navodi: „Poznati smo kao superugodni apartmani“.

Sa kapacitetom za 2.000 studenata, West Village više liči na turističko odmaralište nego na studentski kampus. Pored luksuza, njegova glavna karakteristika je samoodrživost, pa je to prva zajednica nulte neto energetske stope.

„Nulta neto energija znači da proizvodimo tačnu količinu energije koja je potrebna za dnevnu potrošnju“, ističe menadžer kampusa J. D. McLeod.

Poštivanje ograničenja

Prostorije su opremljene kupatilima i sudoperima koji štede vodu i energetski efikasnim aparatima. Ventilatori na plafonima osiguravaju konstantno strujanje zraka, a svjetlo koristi 60 posto manje struje od standardne rasvjete.

Amos je među prvim studentima koji se uselio u kampus.

„Postoje određena energetska ograničenja koja se moraju poštovati“, navodi on.

To znači, ako trošite previše struje, dobit ćete upozorenje od menadžera.

„Obilazimo apartmane i savjetujemo studente da gase električne uređaje poput kompjutera kada napuštaju apartman“, kaže McLeod.

Novinarka Al Jazeere Stanton ističe kako je kampus opremljen sa više hiljada solarnih panela, koji mogu godišnje proizvesti sedam do osam miliona kilovat-sati struje.

„Solarni paneli su ključni dio našeg projekta, jer tako proizvodimo struju“, objašnjava menadžer McLeod.

Primjer ostalima

Brojke se još analiziraju, ali menadžeri tvrde kako je kampus na putu da ispuni cilj nulte neto energetske stope. Državni zvaničnici tvrde da ovo univerzitetsko zdanje može poslužiti kao primjer ostalim graditeljima kako bi zadovoljili striktna energetska pravila prilikom gradnje novih projekata.

Iako su troškovi malo viši nego u ostalim kampusima, ovdašnji studenti kažu kako se cijena isplati.

„Imate priliku reći da svakog dana činite dobru stvar za okoliš“, ističe Amos.

Ova mala zajednica pomaže Californiji da ispuni cilj da svi novoizgrađeni objekti moraju zadovoljavati nulte neto energetske stope do 2020. godine.

Izvor: Al Jazeera


Reklama