Nagazne mine u Afganistanu zamjenjuje grožđe

zbog loših puteva i nedostatka infrastrukture, mnogi usjevi u Afganistanu ne stižu do tržnica. No, jedna američka neprofitna organizacija radi na tome da to promijeni. Nagazne mine zamjenjuju – grožđem.
Uskoro je vrijeme berbe, a ove godine ima se što i ubrati, i to zahvaljujući grupi ljudi koja se naziva “Korijeni Mira”. Oni su kalifornijsko grožđe donijeli u Afganistan.
“Ovim što mi radimo omogućujemo farmerima da uzgajaju vrijednije sorte kako bi udvostručili svoj profit. Mislim da je to dobar posao”, kaže Gary Kuhn, izvršni direktor organizacije “Korijeni mira” (Roots of Peace).
Nakon mina vinova loza
Kada je skupina došla prije deset godina, Afganistanci su grožđe uzgajali na zemlji, pa ih potom kočijama prevozili na tržnicu. Naučili su ih kako načiniti konstrukcije za pridržavanje grana vinove loze za bolji urod grožđa.
“Ovo je dobro za nas. S ovim strukturama, grožđe je zaštičeno od kiše i vjetra i ne trune na zemlji”, zadovoljno kaže uzgajivać Zia Jan.
No, prije nego što je bilo što moglo biti zasađeno, zemlja se morala očistiti od mina.
Cijelo to područje bilo je borbena linija talibana. Zapravo, tu je nekada bio i ogromni krater od bombe. Bili su potrebni tjedni samo za razminiranje prije nego što je došao red na zasade, javlja reporterka Al Jazeere Jennifer Glase iz doline Shomali u Afganistanu.
Mačeve pretvorili u plugove
Projekt je počeo kao ideja Amerikanke Heidi Kuhn, čija je organizacija angažirana na čišćenju minskih polja diljem svijeta.
“Uklanjanjem nagaznih mina i zasadima grožđa doslovno smo mačeve pretvorili u plugove, a koplja u podupirače za vinovu lozu”, kaže Kuhn.
Ali ovaj projekt ne pomaže farmerima samo da uzgajaju voće, već i da ga prodaju. Izgradili su skladišta za čuvanje i pakiranje.
“Danas, s velikim hladnjačama i cijelim sustavom skladištenja i čuvanja, svoje grožđe farmeri mogu izvoziti u Karachi, kao i u Indiju ili na tržnice New Delhija”, kaže Sharif Usmani, direktor organizacije “Korijeni mira” u Afganistanu.
Sjeme nade
Obližnja škola izgrađena je nakon što je kći Heidi Kuhn skupila 50 miliona američkih penija, kako afganistanska djeca ne bi morala učiti ispod krošnje drveta. Tada je bilo nekoliko desetaka djece, a pet godina kasnije školu pohađa njih 600.
Organizacija surađuje sa 50.000 farmera u 34 afganistanske provincije. Svega 1 posto afganistanskih farmera ima pristup hladnjačama, tako da će većina njihove berbe biti prodana lokalno, uz minimalne cijene, prije nego što stigne do tržnice.
Kuhn i 300 afganistanaca koji rade s njom, žele posijati sjeme nade za koje žele da procvjeta i proširi se u budućnosti.
Izvor: Al Jazeera