Nizozemska donijela nove mjere štednje

Nizozemska nema problema s konkurentnošću, no njezina Vlada planira povećati poreze i smanjiti javnu potrošnju kako bi potaknula ekonomiju.

Ministar financija Jeroen Dijsselbloem, koji je ovih dana predstavio proračun za iduću godinu, izjavio je da bi ukupne mjere štednje u 2014. godine trebale iznositi blizu 30 milijardi eura.

Unatoč tome, bonitetne agencije prognoziraju dalje produbljivanje deficita – s poreznim reformama ili bez njih.

Reporter Al Jazeere Tim Friend donosi priču iz Amsterdama, u kojoj kao „svježu, inovativnu i jedinstvenu“ opisuje novu trgovinu zdrave hrane, za koju mnogi stručnjaci kažu kako bi mogla biti primjer nizozemskoj Vladi.

Procjenjuje se kako bi slijedeći takav poslovni princip Vlada više pomogla ekonomiji nego uvođenjem većih poreza i rezovima koji bi mogli ugroziti neznatan ekonomski oporavak u zemlji.

„Bilo bi lijepo kada bi Vlada podržavala preduzetništvo i start-up kompanije. To bi pomoglo ekonomiji, ali i nama“, smatra stanovnik Amsterdama Rogier Leopold.

Njegov sugrađanin Diederik van Gelder podsjeća kako je „mnogo ograničenja i restrikcija kako bi se došlo do takve vrste kredita za pokretanje posla“.

Zagovarali fiskalnu restrikciju

Iako je zagovaratelj fiskalne restrikcije kao lijeka za eurozonu, Nizozemska se našla u neželjenom društvu zemalja kojima taj lijek nije nimalo pomogao. 

Al Jazeerin reporter Tim Friend javlja kako nitko ne sugerira da će Nizozemskoj biti potrebna financijska pomoć, te dodaje kako su njezini ekonomski podaci bolji od većine onih u zemljama južne Europe.

Ipak, ekonomske poteškoće koje doživljava otežavaju ulogu Nizozemske kao propovjednika fiskalne discipline, pa pojedini ekonomisti smatraju da bi malo manje štednje, a više poticaja rasta ublažilo ekonomske tegobe u zemlji.

„Mislimo da je naš primjer štednje bio signal drugima da pokušaju manipulirati pravilom o tri posto deficita, jer ga ni mi nismo uspjeli provesti. Sada bi pomoglo da svi budemo malo fleksibilniji i razmislimo prije nego smanjimo proračun“, predlaže Eric Jan Bartelsman, profesor na Free Universityju u Amsterdamu.

Izvan poslovne škole u glavnom gradu studenti su pesimistični, jer se pribojavaju kako će im biti teško kada završe studije, te Vladu pozivaju da „prestane dalje rezati, jer su mnogi zbog toga dovoljno propatili“.

Na kraju, očito je kako bi recept za ekonomski uspjeh Nizozemske trebao biti dorađen.

Izvor: Al Jazeera


Reklama