Egipat: Nova vlast, stari problemi

U pozadini uličnih protesta i političke podijeljenosti Egipta nalaze se siromaštvo, nezaposlenost i brzorastući troškovi života.

Vlada svrgnutog predsjednika Muhameda Mursija nije stvorila ove probleme, ali nije napravila nikakav pomak u njihovom rješavanju.

“Izašli smo na ulice kako bismo rekli istinu, a to je da ne živimo dobro”, kaže stanovnica Kaira.

“Samo želimo normalan život. Da imamo hrane i da naša djeca mogu naći posao”, dodaje druga mještanka egipatske prijestolnice.

Izbjegavanje kreditora

Svrgavanje Mursija sa vlasti, kako tvrde analitičari, neće u skorije vrijeme riješiti problem sve većeg budžetskog deficita i rasta nezaposlenosti.

“Ko god bio na vlasti, bit će suočen sa istim izazovima koji su dočekali Mursija, kao što su smanjivanje podsticaja, povećanje poreza i slabljenje valute. Zato mislim da bi investitori još neko vrijeme trebali zaobilaziti Egipat”, smatra Dina Ahmad, ekonomski strateg banke BNP PARIBAS.

Mursijeva vlada izbjegavala je međunarodne kreditore, ali je ubrzo ostala bez novca.

Petina državnog budžeta trošila se na subvencije za plin i ostala goriva, tako da je Vlada na njima napravila najveće uštede.

Siromašno stanovništvo postalo je zbog toga postalo još siromašnije i, očekivano, još više nezadovoljno.

Novi izbori

“Novi izbori uslijedit će za koji mjesec. Zalažem se za brz prijenos vlasti”, kaže Amr Moussa, bivši ministar vanjskih poslova

“Mogu tvrditi da je 85 posto ljudi, koji su bili na demonstracijama protiv Mursija i ranije protiv [Hosnija] Mubaraka, izašlo na ulice zbog ekonomskih razloga. Nezaposlenost, beznađe, lijenost, neimaština uzrokovali su frustraciju jer je ekonomska perspektiva mračna”, ocijenio je Beshir Abdel Fattah, urednik novina Al-Ahram Democracy.

Egipat je počeo pregovore sa MMF-om o 4,8 milijardi dolara kredita, ali pregovori su se odužili zbog odbijanja Vlade da uvede mjere štednje koje Fond zahtijeva.

Zbog posljednjih političkih dešavanja, pregovori su odgođeni do daljnjeg.

Analitičari tvrde da postoje i drugi izvori finansiranja. Vjerovatno je da će Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati posuditi sredstva Egiptu, sada kada Muslimanska braća nisu više na glavnoj sceni.

Izvor: Al Jazeera


Reklama