Hrvatski poslodavci na ‘stupu srama’

Hrvatska Vlada omogućit će objavu liste poslodavaca koji ne isplaćuju plaće zaposlenicima dulje od tri mjeseca uzastopno. Po podacima Ministarstva financija, plaću redovito ne prima oko 32.000 zaposlenih, od čega je čak trećina bez primanja tri mjeseca ili dulje.
Na listi bi se mogle naći i neke državne tvrtke ili poduzeća u djelomičnom državnom vlasništvu, no javna lista neplatiša trebala bi zaživjeti tek od jeseni, nakon što Hrvatski sabor prvo prihvati izmjene Zakona o porezu na dohodak.
Poreznoj upravi bit će omogućena i javna objava rješenja o dodatnom oporezivanju građana koji imovinu ne mogu “opravdati” svojim prihodima. To će biti druga lista neplatiša, nakon što je prije godinu dana objavljena lista poreznih dužnika.
Obrazlažući ovaj zakonski prijedlog, ministar financija Slavko Linić rekao je kako je Porezna uprava “uznapredovala s aktivnostima u usporedbi prihoda i imovine građana, kao i da će na tom području nadalje i najviše postupati”.
“Svima koji ne mogu opravdati svoju imovinu ostvarenim prihodima ‘odrezat’ će se dodatni porez, a rješenja Porezne uprave o tome bit će javno objavljena. Tako će se jasno i transparentno vidjeti tko nije plaćao porez, jer se govori da je među njima i puno krupnih riba”, rekao je Linić.
Neplatiše neće pomoći radnicima
Kad je objava liste tvrtki koje zaposlenicima ne isplaćuju plaće tri mjeseca uzastopce u pitanju, Linić je podsjetio kako postoje inicijative da se taj rok skrati na jedan mjesec, ali je kazao da će tu odluku prepustiti za saborsku raspravu.
I dok u Vladi na ovaj potez gledaju kao na uvođenje reda, sindikati odgovaraju kako objava imena poslodavaca neće pomoći radnicima.
“Očito je da Vlada ne zna što bi radila drugo, pa onda pokušava javnu naklonost dobiti kroz ovakve vrste lista. Uvijek smo bili za to da se objavljuju liste i onih koji ne isplaćuju plaće, kao i onih koji imaju bogatstvo veće od onoga što mogu dokazati u svojim poreznim karticama. S obzirom da se to sada pojavljuje, a ne ranije, logično je da ima jednu vrstu dnevnopolitičke poruke”, tvrdi Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata.
Izmijenjenim Zakonom o porezu na dohodak rješavaju se i nejasnoće vezane uz oporezivanje dividendi, odnosno predviđa se njihovo oporezivanje u trenutku isplate.
Vlada time ostaje na poziciji da se u stanju krize, kada građani plaćaju povećani porez na dodanu vrijednost (PDV), a država se odrekla dijela poreza na dobit koji se reinvestira, treba naplatiti porez od 12 posto na isplaćenu dividendu”, zaključno je pojasnio ministar Linić.
Izvor: Al Jazeera i agencije