Makedonija postaje dio Južnog toka

Potpisivanjem ugovora sa Rusijom o saradnji na izgradnji kraka gasovoda Južni tok, Makedonija dobija šansu da postane dio evropske gasovodne mreže 21. vijeka, izjavio je danas makedonski premijer Nikola Gruevski.
On je podsjetio da Makedonija trenutno ima samo jednu trasu gasovoda, od bugarske granice do Skoplja, te da će sada moći da izvrši ozbiljnu gasifikaciju svojih gradova, prenosi Tanjug.
Gruevski, koji je prisustvovao potpisivanju ugovora u Moskvi, ukazao je da je makedonsko Ministarstvo saobraćaja potpisalo ugovor sa ruskom firmom Strojgas koja izrađuje studiju izvodljivosti, a u oktobru ove godine će biti potpisan i finalni ugovor oko transportnih detalja, usaglašen sa Rusijom.
Jeftinija energija
On je rekao da će izgradnja gasovoda Južni tok do Makedonije biti završena do 2018. godine, prenose makedonski mediji.
“Ugovorom koji potpisujemo sa Strojgasom u međuvremenu stvaramo infrastrukturu u samoj Makedoniji, čime ćemo spremni dočkati 2018. godinu”, istakao je Gruevski.
Makedonija, koja u prvim planovima za izgradnju Južnog toka, nije bila planirana za priključenje, do sada nije imala ozbiljniju gasovodnu infrastrukturu, a gas kao energent koristilo je samo nekoliko većih kompanija.
Vicepremijer i ministar finansija Zoran Stavreski, koji je u Moskvi potpisao sporazum, istakao je da je posljednjih nekoliko godina Makedonija uložila napor i razvila saradnju sa ruskim institucijama, čime se takva situacija promijenila.
Danas je Makedonija dio Južnog toka što, prema makedonskom vicepremijeru, u osnovi mijenja makedonske privredne potencijale i konkurentnost pred investitorima, a građanima pruža mogućnost korištenja jeftinije energije.
“Konkurentnost ekonomije, interes investitora i koristi jeftinije energije za građane i domaće kompanije su promjene koje donosi ovaj ugovor o Južnom toku”, izjavio je Stavrevski.
Za razliku od Srbije, Bugarske ili većine zemalja regiona, Makedonija nema razvijen sistem mreže gasovoda, niti gas učestvuje u industriji sa više od pet posto ukupnih troškova energije.
Stanovi i privredni kapaciteti do sada su se uglavnom grijali na mazut i druge vidove energije, a samo malim dijelom na gas.
Sa izgradnjom gasovoda, najmanje 50 posto agrara, prije svega staklenici i prerada voća i povrća, bit će orijentisani na upotrebu gasa.
Kraj izgradnje 2015.
Makedonija, također, ima nekoliko novih tehnološko-industrijskih zona, gdje strani investitori grade fabrike, pa se očekuje da će oni gdje god je to moguće u potpunosti preći na gas.
Makedonija je sporazumom obezbijedila oko 2,5 milijardi kubnih metara gasa.
Gasovod koji iz Rusije preko Balkana vodi za zapadnu Evropu treba da pokrije oko 14 posto ukupne potrošnje gasa u Evropskoj uniji.
Makedonija će u gasovodni sistem biti uključena preko jednog kraka, a na ruskom Gaspromu je da odluči da li će taj gas biti dopreman preko Srbije ili Bugarske.
Izgradnja gasovoda Južni tok trebalo bi da bude završena do 2015, kada će gas prvi put poteći ka zemljama centralne i južne Evrope.
Izvor: Agencije